Období dovolených se pomalu blíží a s ním také dilema, co si sbalit na dovolenou. Cestování letadlem je velmi jednoduché a může být levné, když víte, jak na to. Sbalit si velké zavazadlo je samozřejmě složité. Rozmyslet si ale musíte, co si s sebou vezmete do letadla v příručním zavazadle. Je to velmi důležité, protože existují pravidla, která nesmíte porušit.

více v článku...

Co si můžete vzít do letadla?

V první řadě jistě chcete vědět, jestli s sebou můžete mít v letadle vlastní jídlo a pití. Jídlo si vzít můžete, ale bez tekutých složek. Ideální je pečivo, sušené ovoce, zelenina nebo sladkosti. Do příručního zavazadla si samozřejmě můžete přibalit kosmetiku. Platí ale stejná pravidla, jako u nápojů. Některé spreje (nehořlavé) a suchá kosmetika jsou povolené.

Na palubu letadla si můžete vzít svoje léky, ale musíte je nechat v původním obalu. Jestli potřebujete ze zdravotních důvodů převážet větší množství injekcí, nechte si od lékaře napsat potvrzení na vaše jméno. Potřebujete přepravit sportovní vybavení? Rybářské vybavení si můžete vzít s sebou. Vše, co by mohlo někoho jinak zranit, je zakázané.

Co si nesmíte vzít do letadla?

Nápoje s sebou do letadla? Ani náhodou! Nesmíte si vzít žádné tekutiny, takže plnou láhev nechte doma. Vzít si ale můžete prázdnou láhev a nechat si ji naplnit až v letadle. V případě kosmetiky existuje pár zákazů. Nesmíte si samozřejmě vzít nic tekutého, ale také nic hořlavého. Ani repelent ve formě spreje nesmíte mít s sebou. Můžete si ho ale vzít ve variantě krému.

Obrovský zákaz samozřejmě představují všechny ostré předměty a zbraně. Žádné nože, nůžky, nářadí apod. Nesmíte takto převážet žádné zbraně (včetně falešných). Doporučuje se nebrat ani klíče. Na žiletky nebo holicí strojky také zapomeňte. Elektronika se nedoporučuje, protože se může během letu poškodit nebo ztratit.

Tip na závěr: Další cestovatelské rady a zajímavosti si můžete přečíst na cestujeme.info.