Když dítě trpí závažnou, nebo dokonce nevyléčitelnou chorobou, rodiny často neví, kam se obrátit. Již od roku 2014 je tu pro ně oddělení NIP (následné intenzivní péče) v Hořovické nemocnici, kde se za podpory skvělých zdravotníků, dostane dítěti té nejlepší péče. Ve čtvrtek zde otevřeli nový moderní pavilon, který rozšiřuje počet lůžek oddělení na dvojnásobek.
Když v roce 2014 otevírala hořovická nemocnice oddělení pro chronicky nemocné děti, stala se tak prvním podobným zařízením v naší republice. Podle MUDr. Daniela Blažka, primáře oddělení NIP ovšem kapacita nestačila a ještě před oficiálním otevřením měli všechna lůžka dopředu obsazena. Velký zájem o umístění na oddělení NIP vedl k tomu, že se dne 31.5.2018 otevřel zcela nový pavilon, který majitel nemocnice, pan Ing. Sotirios Zavalianis, postavil svému personálu a pacientům tzv. na zelené louce.
Počet lůžek se ze 6 rozrostl na 13. Každé lůžko má vlastní pokoj, neboli box, který je vybaven tím nejmodernějším zařízením. Nachází se zde i přístroje, které byly teprve aktuálně uvedeny na trh. Uprostřed je tzv. velín, kde díky velikým obrazovkám může personál sledovat hodnoty základních životních funkcí jednotlivých pacientů, ze všech pokojů. “Díky tomu máme každou vteřinu dokonalý přehled o všem, co se děje v jednotlivých boxech a zároveň je každý pacient hlídán kamerovým systémem, který je vyveden na spodní monitory pracovních míst personálu,” popisuje pavilon MUDr. Blažek.
V každém boxu je také zázemí pro jednoho rodiče, kdy mohou po domluvě s personálem trávit se svým dítětem jakkoli dlouhý čas a v případě nutnosti zde i přespat. “My jsme na kontakt pacienta s rodinou zaměřeni, takže jsme velmi flexibilní, co se týče návštěv, jelikož to většinou bývá jak pro rodiče, tak i pro pacienta prospěšné,“ vysvětluje MUDr. Blažek. Na celé oddělení bude dle jeho slov potřeba přibližně 25-30 zdravotních sester, což je vzhledem k nedostatku těchto pracovníků velká výzva. Ne každý také takovou práci zvládne. Jedná se o velmi náročné povolání, a to jak fyzicky, tak psychicky.
Pod celým pavilonem je také ohromná strojovna, která zajišťuje přetlak, takže v celém objektu, je ideální teplota i vlhkost a především je zajištěna naprostá čistota vzduchu. “Státní instituce s námi nekamarádí, toto, co zde vidíte, je vše vybudováno ze zdrojů naší nemocnice, bez jakékoli podpory EU, našeho státu, či kraje. Rozhodně se nejedná o výdělečnou činnost, ” zdůrazňuje majitel hořovické nemocnice, který do výstavby investoval přibližně 76 milionů korun.
Tereza Kulíková