Rozdíl mezi herním a pracovním notebookem samozřejmě netkví jenom ve vyšší ceně, kterou je potřebné za herní notebook zaplatit. Pokud totiž chcete kvalitně hrát hry na notebooku, potřebujete mnohem výkonnější přístroj, než je tomu při práci či u běžné zábavy.

Tyto notebooky se budou lišit hlavně v grafice, operační paměti či obnovovací frekvenci displeje.

Grafika

Hlavním rozdílem, co se týče grafiky je, že při běžném notebooku vám postačí grafika integrovaná, zatímco při notebooku na hry se neobejdete bez grafiky dedikované.

Dedikované grafické karty jsou grafiky, které se prodávají samostatně a mají obrovský výkon. Pokud si chcete užívat plné herní detaily a plynulost hraní, jsou nepostradatelné.

K těm nejkvalitnějším se řadí karty NVIDIA GeForce RTX, MSI GeForce RTX s grafickým čipem NVIDIA, a karty Radeon RX s čipem AMD.

Procesor

Srovnání herních a kancelářských notebooků provedeme na procesorech AMD Ryzen a Intel Core.

Existuje hranice, která tyto přístroje odděluje. Opravdu kvalitní herní notebook s procesorem AMD Ryzen bude vybavený typem AMD Ryzen 7 nebo vyšším, zatímco při notebooku kancelářském postačí AMD Ryzen 5 nebo 3.

U procesoru Intel Core platí úplně stejné pravidlo. Intel Core i7 a vyšší jsou vhodné pro notebook na hry, nižší řady jsou úplně dostačující pro běžné notebooky.

Dalším důležitým údajem ohledně procesoru je počet jeho jader. Pro hraní platí, čím víc jader, tím lépe. Výkonné herní notebooky začínají na procesorech s 8 jádry a pokračují výše. Do kanceláře dobře poslouží i procesory s 2 jádry.

Operační paměť

Při údaji o velikosti RAM je to jednoduché. Čím je větší, tím lépe. Notebook na hry začíná na 16 GB operační paměti. Při běžných přístrojích úplně stačí RAM 8 GB či méně.

Obnovovací frekvence displeje

Obnovovací frekvence displeje určuje, jak bude vaše hraní plynulé. Jde vlastně o to, kolikrát za vteřinu dokáže displej změnit obraz, který je na něm zobrazovaný. Tato hodnota se udává v hertzech.

Obnovovací frekvence displejů herních notebooků začínají na hodnotě 144 Hz. Čím vyšší údaj, tím vyšší detaily a plynulost hraní.

Kancelářské notebooky mají tuto hodnotu podstatně nižší. Pohybovat se může mezi 60-100 Hz.

Jak ušetřit?

To byly jen ty nejzákladnější rozdíly mezi těmito druhy notebooků. Dalším faktorem je samozřejmě cena. Herní notebook v závislosti na jeho výkonu může stát 25 000 Kč a více, až do řádů stovek tisíc. Průměrné ceny kvalitních herních notebooků jsou 40-50 000 Kč.

Kde ale hledat levné herní notebooky? Odpovědí jsou repasované přístroje, díky kterým můžete ušetřit několik desítek tisíc korun.

Repasované herní notebooky jsou totiž mnohem levnější než zcela nové modely. Pokud máte obavy, že repasovaný přístroj nebude tak výkonný jako nový model, tak je mít nemusíte.

Většinou jde o herní notebooky od značkových výrobců patřící k vyšším produktovým řadám, které jsou osazeny dedikovanými grafickými kartami, mají dostatečnou operační paměť a výkonné procesory. Na všechny repasované herní notebooky je poskytována záruka 12 měsíců. Více na Eurotech.cz.