V čem se mKonto liší od konkurenčních produktů? Hlavní výhodou účtu je fakt, že je bez poplatků. Konkrétně to znamená, že klient má zdarma založení a vedení účtu. Dále neplatí poplatky za příchozí a odchozí platby. Bezplatně si můžete nastavit i SIPO, trvalý příkaz a inkaso.

Stejně tak má možnost si vybrat ze všech bankomatů zdarma, a to jak doma, tak i v zahraničí. Výběr má ovšem podmínku, částka musí přesáhnout 1 500 Kč. Podobný limit platí pro platby kartou, aby bylo její vedení zdarma, musíte zaplatit alespoň 1 500 Kč. Jinak jsou vedení karty nebo výběr shodně zpoplatněny částkou 29 Kč.

Zcela zdarma můžete využívat také klasické internetové bankovnictví, případně jeho obdobu, kterou obsluhujete přes mobilní telefon. Obě rozhraní jsou velmi přehledná a uživatelsky přívětivá.

Celková vyčíslená úspora je dle mBank oproti konkurenci ročně až 2 000 Kč, které byste jinak na poplatcích zaplatili. Situace by se neměla měnit ani v budoucnu a dle vyjádření mBank je mKonto v současné době zdarma a zdarma i zůstane.

Jak si mKonto založit

Pro založení účtu musíte být fyzickou osobou, které je více než 18 let. Při založení by tato osoba vždy měla předložit průkaz totožnosti. Nezáleží na tom, zda je průkaz vydán státním orgánem v tuzemsku, nebo v cizině. Oficiálně si tedy mKonto mohou založit i cizinci, a to za obdobných podmínek jako občané ČR.

Účet mKonto si může otevřít jak stávající klient banky, tak i nově příchozí. Jedinou podmínkou je, že každý klient může mít v mBank jen jeden osobní účet. Jednoduché zřízení účtu lze provést přes internet, samozřejmě je možné využít pobočku nebo si žádost vyplnit online a prostřednictvím kurýra si nechat smlouvu kamkoli přivézt.

Při zakládání nemusí být žadatel osobně přítomen, ale je možné, aby se nechal zastoupit k tomu pověřenou osobou. Tou může být držitel tzv. generální plné moci anebo tzv. moci speciální.

Další podmínky mKonta

Podmínkou je fungování vždy jednoho účtu na jedno rodné číslo. Účet je možné vést pouze v tuzemské měně, to znamená v korunách. Zahraniční platby ale v rámci konta je možné provádět. Konkrétně si klient může zadat platby SEPA, které se týkají EU, a zahraniční platby SWIFT, které je možné odesílat po celém světě.

V rámci účtu lze zřídit také institut spolumajitele nebo disponenta. Tyto osoby mohou na základě pravomocí udělených majitelem účtu v různém rozsahu s tímto manipulovat. V roli disponenta může při dodržení podmínek být i cizinec. Nutné je udělení moci pro všeobecné či speciální zmocnění. Zmocněnec bude z titulu cizince vyplňovat také prohlášení o bydlišti na speciálním formuláři.

Zároveň se založením mKonta je možné nechat si do mBank přivést také kontokorent nebo kreditní kartu. Jestliže budete mít účet založený, je možné tuto službu využít zcela zdarma.

Sjednání karty k účtu povinné není. Smíte si založit účet bez karty, případně se kdykoli později rozhodnout, že chcete kartu zablokovat. Jednoduše tak učiníte v mobilní aplikaci nebo internetovém bankovnictví. Úkon není žádným způsobem zpoplatněn.

Jakou podobu mají výpisy z účtu

Standardem jsou, podobně jako u většiny ostatních bank výpisy v elektronické podobě. Za ty pochopitelně nemusí klient platit nic. O klasické výpisy v „papírové“ podobě si můžete dodatečně požádat. Ty jsou už zpoplatněny dle aktuálního sazebníku. Vaši žádost mohou odbavit pracovníci na mLince, případně si sami požádáte prostřednictvím internetového bankovnictví.

Jak vkládat prostředky na účet

Můžete si samozřejmě nechávat rovnou odeslat peníze na účet například od svého zaměstnavatele. Další možností je bezhotovostní platba, tedy jednoduchý mechanismus převodu z jednoho účtu na ten váš. Poslední možnost představuje vklad na pobočce České pošty, případně prostřednictvím vybraného vkladového bankomatu.

Ty jsou v současnosti dostupné na mnoha místech po celé ČR, nejvíce se jich pak nachází v hlavním městě. S bankomatem se pracuje velmi jednoduše: Potřebujete pouze debetní kartu, která přísluší k účtu. Tu do bankomatu vložíte, zadáte PIN a po zvolení příslušné volby na obrazovce už jen jednoduše vložíte příslušné bankovky. Je možno vkládat výhradně české koruny. Za celou transakci si mBank neúčtuje žádný poplatek.

mKonto a možné alternativy

mKonto pro děti

Běžný účet určený dětem do 15 let. Pro děti po dovršení 8. roku věku nabízí zdarma bezkontaktní kartu. S tou je možné měsíčně bez poplatku realizovat 3× výběr z bankomatu. S účtem je současně svázaná nabídka výhodnějšího spoření pro děti i pro dospělé.

mKonto #navlastnitriko

Tato verze mKonta je koncipována jako běžný účet pro teenagery do 18 let. Zdarma je jednak karta a jednak založení a vedení účtu. Bez poplatků si lze měsíčně 3× vybrat. V zahraničí si můžete vybrat částku odpovídající v přepočtu více než 1 500 Kč rovněž bezplatně.

mKonto Business

Jde o speciální účet určený pro podnikatele. V jeho rámci můžete disponovat platební kartou MasterCard Debit Business. Při útratě nad měsíční limit 1 500 Kč jsou výběry zdarma. Pokud obrat na kartě přesáhne stejnou sumu, máte bez poplatků její vedení.

K běžnému mKontu je dále možné si zřídit spořicí účet, a to mSpoření, eMax Plus, eMax nebo mVklad.