Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje očkovat proti onemocnění Covid-19 dvěma odlišnými vakcínami v případech, kdy jsou pro zajištění optimální ochrany před nákazou potřeba dvě dávky vakcíny.

Informovala o tom agentura DPA.

Mluvčí WHO Margaret Harrisová v pátek uvedla, že zatím není dostatek údajů o možných rizicích v případech, kdy je jednotlivec po první dávce vakcíny od společnosti AstraZeneca přeočkován jinou vakcínou.

Harrisová ve svých prohlášeních odkázala na předběžné doporučení skupiny odborníků WHO z února tohoto roku. Podle něj by se měla při očkování první i druhou dávkou podávat stejná vakcína. Odborníci vyzvali na další výzkum s cílem posoudit v takových případech použití dvou různých vakcín.

Německá Stálá komise pro očkování (Štika) doporučila minulý čtvrtek lidem mladším 60 let, kterým již byla podána první dávka vakcíny proti koronavirus od společnosti AstraZeneca, aby v rámci druhé dávky dostali vakcíny od firem Pfizer / BioNTech nebo Moderna.

Německé ministerstvo zdravotnictví koncem března preventivní pozastavilo očkování proti chorobě Covid-19 vakcínou od společnosti AstraZeneca v případě osob mladších 60 let pro podezření z jejích možných vedlejších účinků, konkrétně tvorby krevních sraženin.

Podobné doporučení vydalo v pátek i Francie: lidé ve věku méně než 55 let, kterým dali první dávku vakcíny od AstraZeneca, by podle tamních úřadů měli dostat druhou dávku jiné vakcíny.