V současné ekonomické situaci stojí mnoho z nás před rozhodnutím, jestli změnit své bydlení a jít do menšího bytu, či domu. Je to ale významná úspora?
Změna lokality
Se změnou lokality je spojené často i přemýšlení nad tím, jestli krom místa bydliště nezměnit i velikost bytu, či domu. Konkrétně například v Praze se liší výše nájmů v jednotlivých čtvrtích, takže pokud nyní bydlíte na Praze jedna či na Praze dvě, posun směrem od centra vám i při stejně velkém bydlení pomůže ušetřit několik tisíc korun měsíčně. V těchto případech je při stěhování Praha sama o sobě místem, kde můžete najít mnohem levnější bydlení než doposud.
Pokud půjdete ještě dál a smíříte se s denním dojížděním, nebo vám zaměstnavatel umožní práci z domova, je úspora ještě výraznější, protože už půl hodiny autem od poslední stanice metra pro vás znamená i poloviční nájemné. Je tu sice nevýhoda menší dopravní obslužnosti, případně to bude znamenat, že vaše děti budou muset změnit školu, ale jde-li o rodinný rozpočet, nemáte vždy na vybranou.
Stěhování za Prahu
I když ještě před několika lety mladí lidé z vesnic odcházeli, protože v Praze bylo více pracovních příležitostí, nedávná epidemie Corony výrazně zamíchala s trendy bydlení. Aktuálním módním trendem je právě vesnice, ideálně v malém domku, nebo v bytě se zahradou. To je přesně to, co aktuálně lidé vyhledávají. S tím je spojeno nejen snížení nákladů na nájem, ale také mnohdy výrazná úspora na energiích. Pokud si totiž topíte dřevem nebo briketami, ušetříte na vytápění i polovinu nákladů, které jste vydávali za energie v pražském bytě.
Nicméně toto bydlení není pro každého. Často vyžaduje alespoň základní zručnost. Při stěhování do domku mnohdy zjistíte, že potřebujete spoustu věcí opravit, předělat, nebo vyměnit. Ať už se to týká nových kamen, zastaralého bojleru nebo prehistorické koupelny. Pokud jste ale založením kutilové, a nebojíte se zašpinit si ruce, je změna lokality a akceptování nedokonalostí života na vesnici velmi levným řešením vaší bytové situace.
To platí i při změně sídla vaší firmy. Pomalu se přestává hrát na lukrativní pražské adresy, takže stěhování firem na lokality s příznivějším nájmem je běžným trendem.
Sdílené nájemní bydlení
I sdílené pronájmy, neboli spolubydlení, je aktuálně opět v kurzu. Díky vyšším nákladům je příjemné podělit se o nájem či elektřinu a můžete tak díky tomu zůstat v lokalitě, na kterou jste zvyklí a která vám vyhovuje. Zde je ale také jeden háček. Vaše bydlení bude jen tak příjemné, jak budou příjemní vaši spolubydlící.