Vzdušníky, expanzní nádoby nebo zkrátka tlakové nádoby jsou neodmyslitelnou součástí kompresorů. Nádoba se vzduchem je natlakována a skvěle si umí poradit s kolísáním i pulzováním tlaku. Kromě toho, že se se tlakové nádoby vyrábějí ve spoustě velikostí, existují také stojaté a ležaté verze. Kdy se vyplatí zvolit tu, která leží a kdy naopak tu druhou? Jaké druhy vnějšího a vnitřního ošetření vzdušníků existují a co vše lze v expanzní nádobě připojit?

více v článku...

Když potřebujete ušetřit místo versus když máte místa nazbyt

Stojaté tlakové nádoby jsou vhodné do všech menších prostor, kde každý centimetr hraje roli. Oproti těm ležatým totiž skutečně zabírají mnohem méně místa. Kromě toho, že se liší na první pohled, jsou jinak oba druhy vzdušníků totožné.

Rozdíly v ošetření tlakových nádob

To, že je tlaková nádoba opravdu kvalitní, poznáte podle způsobu, kterým je zvnějšku ošetřena. Zatímco ošetření RAL barvami je zcela základní, ošetření pozinkováním zaručí, že expanzní nádoba nepodlehne korozi. Podle způsobu využití tlakové nádoby je dobré zvážit také její vnitřní ošetření, a to buď hliníkovým lakováním nebo elektrickým vyhlazením, jež je přímo doporučováno pro použití ve farmacii a potravinářském průmyslu.

Tlakové nádoby a druhy přípojek

Součástí každé tlakové nádoby je také celá řada přípojek. Co se dá k tlakové nádobě připojit? Zpravidla čtyři základní věci:

  1. pojistný ventil,
  2. tlakoměr,
  3. kulový kohout,
  4. vypouštěcí kohout.

Pojistný ventil použijete, když dojde k nadměrnému tlaku. Tlakoměr samozřejmě slouží k měření tlaku, kulový kohout je umístěn na přívodu, a naopak vypouštěcí kohout slouží k odkalení.

Na tlakové nádoby se najde místo v každé dílně i každé provozovně. Pokud je nutné s místem šetřit, vyplatí se pořídit stojatou nádobu, v ostatních případech vsaďte na tu klasickou ležatou.