Sdílejte

Začali jste doma shromažďovat různé kameny, minerály a podobné předměty? Hledáte nebo nakupujete v sekcích „rock shop“? Co tak z těchto vašich pokladů vytvořit sbírku? Poradíme vám, jak na její založení.

1. Kameny vyčistěte

Nalezené kameny důkladně vyčistěte, postačí vám horká mýdlová voda, která je zbaví nečistot. Aby kámen byl opravdu čistý, můžete si pomoci zubním kartáčkem. Poté je rozprostřete na papírové ubrousky, kde je necháte osušit.

2. Roztřiďte je

Kameny, které se vám nelíbí zlikvidujte. Nechte si jenom ty skutečně zajímavé, pokud byste si nechávali všechny, byli byste jimi posléze zahlceni a nevynikly by ty zajímavější. Ale dejte si pozor – i nezajímavý kousek může být velmi vzácný.

  Kapesní zavírací nože na cesty i pro každodenní použití

3. Uspořádejte je podle typu

Víte, jak se horniny dělí?

  • vyvřelé
  • sedimentární
  • metamorfní

K jejich určení vám pomůžou internetové stránky nebo atlasy. Rozhodně nemíchejte různé typy kamenů jako je například minerál a zkamenělina. Poté je můžete roztřídit podle barvy a místa nálezu. A dělit můžete i minerály, zkameněliny a dokonce i meteority.

4. Vystavte je

Aby vaše úlovky byly vidět, měli byste je dát do skleněné nádoby –  někdo používá akvária. A pokud si nepamatujete jejich názvy, popište si je a označte malými štítky u každého kamene.

5. Nakupujte jenom ty ojedinělé

Je jasné, že se budete muset podívat na různé prodejní stránky nebo zavítat do kamenných prodejen, abyste docílili co nejzajímavější sbírky. Avšak držte se při zemi a vybírejte opravdu jenom ty nejzajímavější. Například internetový prodejce Minerals nabízí opravdové skvosty – najdete je v kategorii „rock shop“.

  Vztah ke kvalitnímu vínu - muži a ženy

Nezapomínejte však, že sbírka minerálů, drahých kamenů a dalších předmětů je běh na dlouhou trať, proto nezoufejte z počátečního malého počtu, postupně se sbírka začne rozšiřovat a vy tak budete mít stále větší radost z jejího tvoření – a kdo ví, třeba to budete jednou vy, kdo představí na některé z výstav svou nejvzácnější ukázku.