Při shánění vysněné pracovní pozice můžete narazit na mnoho problémů a překážek. Ať už jde o výběr vhodného oboru, firmy nebo konkrétní pozice. Mnohdy se stává, že mají při výběrovém řízení přednost známí někoho z dané firmy. Ačkoliv je taková protekce v pracovním prostředí něco, co by se v ideálním případě nemělo stávat a mělo by spíše záležet na schopnostech daného jedince, správné kontakty vám s nalezením vhodné pracovní pozice mohou výrazně pomoci. Je dobré si také dohledat recenze na potencionálního zaměstnavatele a získat tak celkový přehled o volné pracovní pozici, radí ing. Ludmila Šťastná z pracovního portálu 123jobs.cz .

Zeptejte se svých kontaktů

Jako první se nabízí poptat se svých známých, bývalých kolegů nebo příbuzných, zda neví o nějaké pracovní pozici, která by vám vyhovovala. Skvělou možností, jak s takovými lidmi zůstat v kontaktu, je například sociální síť LinkedIn. Použít ale můžete i facebook a další způsoby kontaktu. Rovnou jim popište, jakou náplň práce byste si představovali, budete pak mít větší šanci, že vám pomohou vaši vysněnou pracovní pozici najít.

Najděte si mentora v oboru

Možná mezi svými známými narazíte i na někoho, kdo už danou práci vykonává a kdo vám bude ochotný odpovědět na jakékoliv vaše dotazy a poradit vám, co a jak. Můžete se zeptat, jak by vám doporučil postupovat, abyste své vysněné práce dosáhli i vy. Na které akce v oboru se podívat, zda jsou pro vaši pozici relevantní i nějaké rekvalifikační kurzy. Poradí vám schopnosti, které by stálo za to ještě potrénovat, a třeba vám pomohou vhodně přizpůsobit váš životopis. Změna pracovní pozice je relativně velkým krokem, při kterém se hodí mít někoho, o koho se můžete opřít a kdo vás bude v průběhu daného procesu motivovat. 

Zúčastňujte se profesních akcí

Čím více se zúčastňujete profesních a firemních akcí, tím více roste síť vašich kontaktů. Setkání tváří v tvář jsou mocným způsobem, jak rozšířit svůj dosah a zvýšit svoje možnosti uplatnění. Pravda, v době koronaviru je to obtížné, ale až toto složité období pomine, jistě nebude od věci, když na nějakou podobnou akci vyrazíte. Přece jen, nikdy si nemůžete být jistí, na koho narazíte a třeba tam potkáte svého budoucího zaměstnavatele nebo významného obchodního partnera.

Velký výběr volných pracovních pozic najdete na on-line pracovních portálech společnosti 123jobs Media s.r.o. jako jsou 123jobs.cz , abecedaprace.cz nebo nejlepsibrigady.cz