Každý majitel motorového vozidla ví, že brzdy jsou nejdůležitější součástí vozidla a jejich stav se nevyplatí podceňovat. Jednoduché opravy svých brzd zvládnete sami, stačí troška šikovnosti a opravná sada brzdiče, která vám s tím pomůže. 

Pravidelná kontrola je základ

Brzdové třmeny vyvíjejí přes brzdové destičky potřebný tlak na brzdový kotouč a tím ho zpomalí nebo úplně zastaví. V případě, že něco není v pořádku, může dojít k selhání systému a vozidlo tak nemusí včas nebo úplně zastavit. Nezapomínejte tak pravidelně stav svých brzd kontrolovat a případné problémy se snažte vždy ihned odstranit. Na menší opravy vám postačí opravná sada brzdiče. S ní drobné opravy zvládne každý šikovný motorista. S většími problémy ale neváhejte vždy raději vyhledat odbornou servisní pomoc. 

Na co si dát pozor

Při špatné funkci brzdového třmene dochází k nerovnoměrnému opotřebení brzdových destiček. Podle rozsahu závady můžete brzdový třmen opravit během chvilky sami – stačí si pořídit opravné sady do brzdových třmenů, ve kterých najdete všechno potřebné k opravě pohromadě a nemusíte se tak obávat, že vám bude něco chybět. Brzdový třmen musí vždy chodit volně. Při kontrole očistěte jeho uložení ocelovým kartáčkem. Jestliže je třmen vedený trny, zkontrolujte jejich manžety a případnou korozi v trnových otvorech. 

Nezapomeňte na píst

Při kontrole se zaměřte také na manžetu pístku brzdového třmene. Pokud je převlečená, můžete ji odtrhnout, a provést kontrolu. Pokud je vsazená ve třmenu, pístek je nutné vytlačit. Také těsnící kroužek je potřeba občas vyměnit. Ten totiž časem ztrácí svou elasticitu a nabývá, takže se píst brzdového třmene nevrací tak volně, jak by správně měl. Těsnící kroužek není problém vyměnit a právě opravárenská sada brzdového třmene ho obsahuje. 

Opravné sady brzdičů lze koupit na jakékoliv vozidlo podle typu. Obsahují všechno potřebné a usnadní vám jednoduché opravy brzd – nebojte se toho a pusťte se do toho.