Ráno na telefonu zkontrolujete, co se děje na Instagramu, přes den neodtrhnete v práci oči od počítače, večer kouknete v posteli na film na tabletu. A nespí se vám dobře, bolí vás oči, hlava. Možná, že potřebujete dioptrie. A pokud ne, nejspíš je na vině modré světlo. Ochrání vás před ním brýle proti modrému světlu. A to i bez dioptrií.

Proč modré světlo škodí zdraví? 

Modré světlo je jedna ze složek světla, která tvoří část světelného spektra. Vyzařují je především LED světla a obrazovky počítačů, tabletů a telefonů. 

zdroj: FB Hoya

Modré světlo může dráždit oči, způsobovat pálení a únavu nebo rozmazané vidění. V horším případě, pokud u obrazovek pracujete každý den a po několik let, můžete vnímat, že máte potíže se spaním. A pokud v takové chvíli, kdy nemůžete spát, sáhnete po tabletu nebo telefonu, začnete se motat v bludném kruhu. Ještě horší je ovšem fakt, že takhle dnes velkou většinu svého volného času tráví děti a dospívající. Toto světlo totiž narušuje tvorbu melatoninu, hormonu, který ovlivňuje délku a kvalitu spánku. A právě děti potřebují spánek pro zdravý růst a vývoj ještě víc než dospělí. 

Jak se proti modrému světlu chránit

Možností ochrany proti modrému světlu je několik. Tou první a úplně nejjednodušší je minimalizovat čas strávený u obrazovek. Je ale spousta zaměstnání, ve kterých to zkrátka bez počítače nejde. A navíc si, přiznejme si, většina z nás život bez počítače a bez telefonu představit nedokážeme. 

zdroj: FB Hoya

 Zkuste proto trávit alespoň poslední hodinu před spaním bez telefonu, bez počítače a v mírném přítmí bez LED světel, protože i ta jsou významným zdrojem modrého světla. 

Nejbezpečnější ochranou jsou ale brýle se speciálním filtrem proti modrému světlu z optiky, například BlueControl. Obyčejné brýle bez speciální úpravy ochranu proti modrému světlu neposkytují.

Jak brýle s BlueControl fungují 

Filtr v takových brýlích je součástí skel brýlí, která mohou být s dioptriemi i bez nich. Dokážou výrazně filtrovat kritickou modrou část spektra. Tím navíc BlueControl zvyšuje kontrasty a zlepšuje ostrost a rozlišení barev. S nimi vidíte pohodlněji a ostřeji. Můžete s nimi pracovat déle bez únavy. Rozdíl je patrný už po prvním nasazení. 

03.jpg

zdroj: Hoya

Takto vidíte s  filtrem BlueControl – lepší barevný kontrast a ostřejší vidění i po delší době.    

Brýle na počítač (s dioptriemi i bez dioptrií) jsou opravdu pro každého

Ideální jsou pro každého, kdo pracuje dlouho na počítači – tedy pro ty, kdo pracují v kanceláři, v bankách, obchodech, pro programátory, ale i pro studenty, děti a seniory. 

Brýle s BlueControl můžete nosit celý den. Jde o čiré brýle, které se dají (ale nemusejí) kombinovat s dioptriemi. Pokud máte podezření, že byste potřebovali dioptrie a přitom zatím dioptrické brýle nenosíte, neměli byste odkládat měření zraku a konzultaci s optikem, který vám dobře poradí. 

Právě oční optika je to správné místo, kde se dozvíte o správné ochraně proti modrému světlu nejvíc.