Vybírat parfém po internetu může být pro mnohé z nás oříškem. Aby také ne – často je těžké jejich popisům porozumět a vůni si představit. Přečtěte si pár tipů, jak vybrat parfém, který potěší vaše čichové buňky i přesto, že při jeho koupi v internetovém obchodě nebudete mít možnost ho nejdříve vyzkoušet.

více v článku...

1. Popisky hrají prim

Objednávání parfému po internetu je dnes již běžnou záležitostí. Dárek pro maminku či kamarádku nebo balíček plný radosti pro sebe se ale snadněji kupuje tehdy, kdy víte, co vlastně do virtuálního košíku vložit. Pokud chcete ale vyzkoušet něco nového, je třeba se vyznat v popisu, které výrobci svým vůním přiřazují. Pak budete mít mnohem větší jistotu toho, že vám parfém po otevření opravdu sedne.

Jak takový popis obvykle vypadá? 

Parfém má svou hlavusrdce a základ. Zatímco látky v hlavě cítíme jako první a rychle odezní, přes srdce parfému se dostaneme až do jeho základu, který cítíme několik hodin. Parfémy se pak dělí na květinové, orientální, ovocné a dřevité.

Pokud máte oblíbené ingredience, které se ve vašich v minulosti používaných parfémech opakují, zkuste hledat právě parfémy, které danou složku obsahují.

2. Zvěrokruh poradí

Nápovědu při hledání nové vůně pro sebe i pro své blízké můžeme hledat i v měsíci, ve kterém jste se vy nebo dotyční narodili. Zatímco zemská znamení obvykle sahají po dřevitých vůních, vodní znamení mají radši zase květinové sladší vůně. Ohnivá znamení vybírají mezi opravdu výraznými parfémy a zvláštní vůně si najdou majitele v lidech, kteří se narodili ve vzdušném znamení. 

3. Jakou sílu zvolit?

Dobré je i uvědomit si, kam vůni chcete nosit a jak dlouho má vydržet. Pokud zvolíte parfém, budete vlastníkem té nejintenzivnější varianty vůně. Parfém voní na každém z nás trochu jinak a je nejdražší ze všech druhů vůní. Parfém obsahuje 15–30 % vonných složek.

Parfémovanou vodou ale také rozhodně nic nezkazíte. Využívá se obvykle na večer, ale v mírném množství prokáže příjemnou službu i přes den. Obsahuje 8–15 % vonných látek a je levnější než parfém. 

Toaletní voda je naopak určena na denní nošení a je velice oblíbeným typem vůně. Obsahuje 4–8 % vonných látek – proto je nutné její aplikaci častěji opakovat. Do kabelky se tak hodí nosit malé balení nebo odstřik vaší oblíbené toaletní vody. 

Známým pojmem je celosvětově i kolínská voda, která se často využívá místo vody po holení. Nese 3–5 % vonných esencí, což z ní dělá vůni, která se na tělo či vlasy nanáší častěji.

4. Vzorky jako jistota

Pokud se přece jen bojíte vybírat vůně bez možnosti přivonět si k nim, vyhledat můžete i internetové obchody s odstřiky a vzorečky. Vámi vybrané vůně si pak vyzkoušíte v klidu domova nebo nenápadně nabídnete přičichnutí kamarádce či mamince, abyste zjistili, která by byla vybranou variantou budoucího obdarovaného. Následně můžete objednat tu pravou vůni jako sázku na jistotu. Pokud se ale rozhodnete objednávat parfémy on-line, věříme, že s našimi tipy nešlápnete vedle a vybraný parfém se ukáže jako správná volba.