O příznivých účincích saunování na lidský organismus nemůže být pochyb. Dopřát si čas od času privátní wellness nebo wellness pobyty v Praze či jiném městě určitě není na škodu. Odpočinete si, uvolníte se a načerpáte nové síly. Samotnou saunu byste ale měli navštívit alespoň jedou týdně, ideálně až třikrát, abyste posílili srdce a organismus celkově. Někteří odborníci doporučují dokonce každodenní saunování, avšak tato frekvence může některé lidi vyčerpávat kvůli odplavování solí a minerálních látek z těla.
Jak dlouho by mělo trvat saunování?
Jedno saunování by mělo sestávat z 3 až 4 cyklů, během kterých vystřídáte prohřátí v kabině a ochlazení ve sprše nebo v bazénku. Pokud se saunujete každý den, opakujte cyklus jen jednou nebo dvakrát. Saunování není třeba vyhýbat se ani v létě, ba právě naopak – budete lépe snášet venkovní horka a přechody do klimatizovaných prostor.
Proč je časté saunování zdravé?
Při jakékoliv frekvenci saunování je důležitá pravidelnost. Srdce, stejně jako kterýkoliv jiný sval, potřebuje pravidelný trénink, jinak zakrní a oslabí se, čímž vzrůstá riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Saunování je hned po sportu a fyzické aktivitě dalším nejlepším způsobem, jak srdce posilovat.
Vlivem vysoké teploty v sauně se rozpálí pokožka a teplota těla prudce vzroste. Rozšíří se cévy a srdce začne naplno pracovat. Tep se zvedá z průměrných 60 až 70 tepů za minutu na 110 až 120, což se rovná intenzivnímu cvičení v posilovně. Prudkým ochlazením se tepová frekvence zase sníží až pod normu, což udržuje srdce v kondici.
Kromě srdce má sauna pozitivní vliv i na imunitní systém, zlepšuje sportovní výkony, zmírňuje bolesti svalů a kloubů, snižuje stres a zbavuje tělo toxinů. Z nedávné studie vyplývá, že sauně se není třeba vyhýbat, ani pokud máte vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak nebo cukrovku. Vždy je ale samozřejmě vhodné poradit se nejprve se svým lékařem.
1 comment
Comments are closed.