V pátek 6. dubna od 19:00 hodin se ve Velkém sále Městkého muzea v Chrudimi rozeznějí tóny harfy a smyčů. Pardubické hudební jaro zavítá se svým programem opět do Chrudimi. Návštěvníci se mohou těšit nejen na světoznámou harfistku Janu Bouškovou, ale i na Komorní orchestr Barocco sempre giovane.

Na programu budou díla A. Dvořáka, C. Debussyho, B. Brittena, W. A. Mozarta a dalších. Harfa je odedávna nazývána královským nástrojem a ve spojení s měkkým zvukem smyčců dochází k výjimečně šťastnému hudebnímu svazku. Koncert slibuje divákům výjimečný zážitek z autentického původního znění skladeb a program bude završen harfovým koncertem francouzského skladatele F. A. Boieldieua.

Jana Boušková je přední česká a světová harfistka a hudební pedagožka. Vyučuje na AMU, působí také jako sólistka České filharmonie, má za sebou řadu významných uměleckých úspěchů. V roce 1992 vyhrála prestižní světovou harfovou soutěž v USA a získala druhou cenu v Izraeli. Mezi její četná ocenění dále patří vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Jana Boušková vystupuje pravidelně sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Mezi nejvýznamnější bezpochyby patří její sólové recitály v Alice Tully Hall – Lincoln Center (New York), v Theatre du Châtelet v Paříži, ve vídeňském Musikvereinu, na festivalu Pražské jaro a Berliner Festtage; účinkování na Galakoncertu pořádaném k 50. narozeninám Jurije Bashmeta v Moskvě, na kterém se představilo mnoho dalších významných světových umělců nebo velké turné po Izraeli a Evropě a mnohé další. V Chrudimi se představí společně s Komorním souborem Barocco sempre giovane.  Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen v roce 2004. Od té doby má za sebou již stovky významných koncertů, je zván na domácí i zahraniční hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Brno, Festival Concentus Moraviae, MHF České doteky hudby, Pardubické hudební jaro, atd.).  Kromě toho pořádá vlastní abonentní cykly koncertů. Za dobu své existence měl možnost spolupracovat s předními českými i zahraničními sólisty i s celou řadou vynikajících mladých hudebníků, laureátů mezinárodních interpretačních soutěží.

Koncertním mistrem tohoto komorního seskupení je vynikající houslistka Iva Kramperová.

Více informací o programu naleznete na webových stránkách festivalu www.pardubickehudebnijaro.cz.