Trpíte často na kazy? Nebo vám začínají ustupovat dásně? V tom případě je dobré začít chodit na pravidelné návštěvy k dentálnímu hygienistovi či hygienistce. Jak říkají odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno, správnou péčí o svůj chrup předcházíte mnoha potenciálním zdravotním problémům.
Na mezizubní prostory často zapomínáme
Infekce, zubní kazy, bolest zubů a dásní, paradentóza, to je výčet těch nejčastějších problémů, které nás trápí v dětství i v dospělosti. Zanedbáváme totiž správnou péči o zuby. Jednou z nejčastějších chyb bývá, že si čistíme zuby špatným typem kartáčku a příliš na něj tlačíme. Podle odborníků z kliniky Dentální hygiena Brno velmi nezřídka zapomínáme na čištění mezizubních prostorů, protože i ty hrají v našich ústech velmi důležitou roli. Tvoří se v nich bakterie, které způsobují zánět dásní, zubní kámen a také nepříjemný zápach z úst. Rovněž je velmi důležité podpořit domácí péči o zuby pravidelným docházením k dentálnímu hygienistovi.
Dentální hygienista vám poradí jak na správné čištění zubů
Právě odborníci na preventivní péči o zuby vám nejenomže poradí, jaký zubní a mezizubní kartáček je pro vás tím nejvhodnějším, ale také vám názorně ukážou, jakými pohyby si zuby a mezizubní prostory čistíme. Rovněž vás seznámí s pro vás možná doposud neznámým solo kartáčkem, který se používá k dočištění mezizubních prostorů a plošek zadních zubů. To ale není všechno, díky čemu se vyplatí navštěvovat dentální hygienu.
První návštěva dentální hygieny po delší době bývá dle specialistů z kliniky Dentální hygiena Brno obvykle delší než následné návštěvy. Obvykle trvá zhruba hodinu a čtvrt či hodinu a půl. Jste-li na dentální hygieně úplně poprvé, obvykle se vás specialista zeptá na rodinnou anamnézu, na problémy se zuby či dásněmi, trpíte-li nějakými, a také vám vysvětlí, jak kazy a záněty vznikají.
Zubní kámen nemá na zubech co dělat
Pak obvykle přichází na řadu rentgen, ovšem ne každý dentální hygienista či hygienistka má rentgen v ordinaci k dispozici. Ale právě díky němu si může odborník udělat kompletní přehled o vašem chrupu. Pokud máte v ústech zubní kámen, dentální hygienista vám ho odstraní pomocí ultrazvuku a také následného ručního dočištění. Někteří z klientů ovšem trpí na zubní kámen více než jiní, a proto ho dentální hygienisté nestačí všechen odstranit během první návštěvy. Z tohoto důvodu je zapotřebí domluvit si další návštěvu, která z pravidla proběhne do několika málo týdnů po první návštěvě.
V rámci dentální hygieny také specialista zbavuje zuby zubního plaku a pokud je to vaším přáním, také může při dalších návštěvách provést bělení nebo leštění zubů, či jiné estetické výkony spojené s vaším chrupem.
Prevence, do které se vyplatí investovat
Za první návštěvu dentálního hygienisty obvykle zaplatíte něco přes tisíc korun, někdy dva tisíce, samozřejmě záleží na konkrétní dentální hygieně. Další návštěvy už ale bývají o něco levnější. Dozajista se však do preventivní péče o váš chrup vyplatí investovat. Návštěvy dentálního hygienisty vás vyjdou mnohem levněji než případná péče o zkažený zub nebo léčba paradentózy. Ke všemu správnou a pravidelnou péčí předcházíte i nepříjemné a někdy vskutku nesnesitelné bolesti, která vás při zubních kazech a dalších problémech často provází.
O svůj chrup by neměli pečovat jenom dospělí, ale, shodují se odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno, i děti. Právě u těch nejmenších je důležité, aby si vypěstovali ty správné návyky související s péčí o chrup.
Jak často bychom měli svého dentálního hygienistu navštěvovat?
V ideálním případě navštěvujete svého dentálního hygienistu či hygienistku jednou za půl roku. Jestliže ale trpíte nadměrnou tvorbou kazů nebo zubního kamene či jinými problémy, po domluvě se specialistou možná bude zapotřebí navštěvovat dentální hygienu častěji, například jednou za tři měsíce.
Nezapomínejte na to, že dospělí mají už jen jeden chrup a je zapotřebí o něj řádně pečovat. Jedině tak vám bude sloužit dlouho a předejdete mnoha bolestivým i drahým lékařským zákrokům.