Propadli jste kitesurfingu, windsurfingu nebo jste strávili léto na paddleboardu? Pak určitě oceníte pár rad ohledně sportovního vybavení, které si nutně musíte pořídit, pokud se svých oblíbených sportů nechcete vzdát a hodláte je praktikovat i nadále.

Doporučíme vám pár věcí, díky kterým se na vodě budete cítit doslova jako ryba ve vodě.

více v článku...

Neoprenový oblek

Milovníci nejrůznějších vodních sportů ocení především neoprenový oblek. Ve vodě tak neprochladnou a oblek je navíc ochrání i před větrem, sluncem nebo případným zraněním.

Ten, kdo se hodlá vodním sportům věnovat tzv. za každého počasí či má v plánu sportovat ve vlnách studeného oceánu, měl by sáhnout po neoprenu s dlouhými rukávy i nohavicemi. V teplejším počasí postačí i neopren s krátkými rukávy a nohavicemi.

Nejen na délce rukávů a nohavic však záleží. Existují také neoprenové obleky s různou tloušťkou. Do teplejších vod je vhodná tloušťka 3-5 mm, do mimořádně studené vody se vyplatí neopren o síle 7 mm.

Neopreny existují kašírované (pokryté zvenku lycrou) a pogumované (horní vrstva neoprenu je celistvá, gumová, pokrytí lycrou není nutné). Existuje také suchý oblek, který využívají především potápěči. Oproti klasickému neoprenu se vyznačuje tím, že nepropouští vodu.

Tip pro vás: Pozor, neopren by měl být těsný u krku, aby dovnitř zbytečně netekla voda. Nikdy ho nesmíte prát v pračce ani sušit v sušičce a po každém použití je třeba ho opláchnout v sladké vodě.

Neoprenové boty do vody

Taktéž neoprenové boty do vody chrání před chladem i případnými zraněními. Mohou mít zesílenou podrážku. Pokud vám to vadí, můžete sáhnout po neoprenových ponožkách. Ty využijete například i při plážovém volejbale v chladnějším počasí.

V létě vám zase poskytnou ochranu před horkým pískem. Ohledně tloušťky neoprenu zde platí podobná pravidla jako u klasického neoprenového obleku.

Tip pro vás: Kupte si boty s antibakteriální ochranou proti plísním, pachům a mikrobům.

Neoprenové rukavice

Neoprenové rukavice vás nejen zahřejí a ochrání, ale mají-li protiskluzový povrch, usnadní vám i manipulaci s nejrůznějším sportovním vybavením, například s pádlem. Sportování pak díky nim bude pro vás bezpečnější.

Tip pro vás: Některé rukavice z neoprenu mají ergonomicky zakřivené prsty, ty pomáhají minimalizovat únavu ruky. Dejte pozor na to, že čím je neopren silnější, tím je sice teplejší, ale hůře se vám pak v rukavicích bude s čímkoliv manipulovat.

Neopren není pro vás? Zkuste funkční oblečení

Tričko z lycry (neboli elastanu) či legíny ze stejného materiálu vás sice neochrání před chladem, ale před slunečními paprsky ano. Hlavní výhodou lycry je, že rychle schne a je pružná, takže se přizpůsobí pohybu vašeho těla. Oblečení z lycry je pevné, pohodlné, na dotyk příjemné, nemačká se.

Tip pro vás: Tričko z lycry můžete použít i jako spodní vrstvu pod neoprenový oblek.