Podle psychologů jsou první tři měsíce každého vztahu zlomové. Během tohoto období se nejen rozhodne, zda k sobě opravdu patříte, ale zároveň byste si měli určit několik pravidel. Právě ty vám pomohou vyjasnit si vaše názory, abyste v budoucnu nedostali do nepříjemných situací.

Smiřte se s tím, že vám končí „líbánky“
V tomto období máme všichni na očích růžové brýle a svého partnera vidíme v tom nejlepším světle. Zároveň nám vztah živí i intenzivní sexuální život. Kvůli tomu ho mnozí přirovnávají k medovým týdnem.

No smiřte se s tím, že tato iluze se již pomalu končí a na scénu přichází realita. Proto se připravte na určité změny a pochopte, že i toto je pro vztah normální a nyní se již budete těšit z jiných věcí.

Přestaňte mít nerealistické představy
Na začátku máme určité představy o tom, jak by měl vypadat náš ideální partner. Potom z mnoho věcí dokážeme ustoupit a smiřujeme se s charakteristickými vlastnostmi nového partnera.

Když přesto stále lpíte na nápadu, že byste ho dokázali v některých důležitých věcech změnit, zapomeňte na to. Můžete ho naučit některým věcem a částečně ovlivnit jeho názory, ale nečekejte, že najednou kvůli vám změní i důležité povahové rysy.

Naučte se svůj intimní jazyk
Nyní byste již měli dobře znát slovník, který používá váš přítel za dveřmi ložnice. Ten je pro dobrý sex často podstatně důležitější, jak byste očekávali.

Když vám totiž v rámci předehry šeptá do ucha nějaké nevhodné poznámky, může to jen utlumit vaši chuť na sex. Snažte se ho poznat v tomto směru, abyste se vyhnuli případným trapasům v posteli a ujasněte si, když vám je něco z toho nepříjemné.

Musíte si nechat i vlastní hobby
Je krásné, když spolu chcete trávit co nejvíce času, abyste ještě lépe poznali. Kvůli tomu jste často ochotné sladit si i své hobby a ustupujete od svých radostí.

No nezapomínejte, že každý z vás by si měl uchovat vlastní záliby. Časem budete potřebovat, abyste trávili alespoň pár hodin týdně samotě a nezničili si vztah tím, že byste se rychleji dostali do ponorkové nemoci.

Všechny důležité rozhodnutí si musíte předem oznámit
Není nic horšího, než když se s odstupem času dozvíte, že vám partner jednal za zády. I když nejsou některá rozhodnutí lehké nebo příjemné, musíte se o ně přesto promluvit.

Díky tomu nebude ten druhý cítit podvedený a navíc mu dáte možnost vyjádřit svůj názor na tuto věc. Když se mu něco nelíbí, máte ještě možnost korigovat své rozhodnutí a nedostanete se kvůli němu do sporu.

Diskuse o plánech do budoucna
Někomu se to možná zdá přehnané, ale neměli byste přece ztrácet čas s někým, kdo vidí ty nejdůležitější věci úplně jinak než vy.

Proto byste se měli promluvit alespoň o takových věcech, zda plánujete založení rodiny, zda chcete mít děti, kde byste chtěli žít nebo jaké máte názory na ty témata, která jsou pro vás nejdůležitější. Když v těchto věcech nevíte najít konsenzus, s velkou pravděpodobností se brzy dopracujete k rozchodu.

Musíte se naučit argumentovat, aniž se stále vzdával jen jeden z vás
Velmi důležité je, abyste úspěšně prošly i přes první hádku. Musíte se naučit správně argumentovat, abyste toho druhého nedošlo k omezení do pozadí.

Je v pořádku, pokud vždy jeden z vás ustoupí, ale nemůže to přicházet pouze z jedné strany. Jinak se to dostává do polohy citového vydírání, které může být v budoucnu nebezpečné.

Poznejte rodinu a přátele
Po třech měsících byste měli váš vztah trochu formálně tvořil. Nyní byste již měli svůj nový objev představit nejprve kamarádem a potom alespoň některým členům rodiny.

Tak tomu druhému dáte najevo, že vám na něm opravdu záleží a váš vztah berete vážně. Čím déle to budete odkládat, tím to bude partnerovi podezřelejší a nepříjemnější.

Vyjasněte si otevřenost vašeho vztahu
Mnoho párů začíná svou lásku tak, že jdou do otevřeného vztahu. Nejsou si jisti vzájemnou náklonností a zároveň si nechtějí zavřít dveře před jinou perspektivnější známostí.

No po třech měsících už musíte mít jasno v tom, zda se budete dále jen takto bavit, nebo to bude pro vás vážně. Proto byste po tomto období měli jasně definovat, nakolik otevřený bude váš vztah.