Říká vám vaše okolí, že jste hotovým workoholikem? Možná si z tohoto konstatování nic neděláte, ale pokud se poznámka opakuje velmi často, měli byste minimálně zpozornit. Workoholismus totiž není jen tak nějaká vlastnost nebo schopnost, je to pořádná diagnóza, která může zruinovat vaše zdraví. Když totiž začnete upřednostňovat práci, začne se ve vašem životě hromadit stres a začnete také přicházet o ty, kteří jsou kolem vás. A to nemluvíme jen o rodině a přátelích, ale také o sobě samotném.
Workoholismus neboli posedlost prací
Léčba závislostí může vypadat různě. Zatímco někdo se léčí z užívání návykových látek, jiný se léčí z posedlostí prací, která u něj v posledních letech vypukla. Právě onou posedlostí prací se myslí zmiňovaný workoholismus. V praxi jsou to čtyřiadvacetihodinové šichty, které vznikají hlavně v korporátech, ale také ve společnostech, kde je člověk svým vlastním pánem.
Stejně jako každá jiná posedlost, i tato se může dotknout našeho zdraví. Může to vést nejen ke chronickému stresu, ale také k velmi černým scénářům, mezi něž patří i smrt z přepracování.
Ujasněte si svou denní pracovní dobu
Klíčem k tomu, aby vás workoholismus nepřemohl je stanovit si konkrétní časový plán, takzvaný harmonogram, kterého se budete držet. Budete vědět, kolik hodit pracovat, jak dlouhý je pracovní týden a přes to nepojede vlak.
Pokud si spočítáme, že týden má 168 hodin a práce na plný úvazek by nám měla zabrat hodin 40, neměli bychom pracovat více jak 24 % týdne. Jestliže vám vychází, že vás práce naplňuje tak, že nedovedete přestat a procento odpracovaných je vyšší, zadělali jste si na pořádný problém, který je třeba řešit.
Práce na úkor spánku
Velmi často se stává, že je práce upřednostňována čili je probíhá na úkor spánku. Jenže spánek je tou nejdůležitější činností z celého dne. Stejně tak pokud zanedbáváme i další věci, a to například koníčky nebo čas s rodinou, opět to jsou varovné signály říkající nám, že jsme v pořádné bryndě.
Nenechte si ujít tuto šanci. Nabídka zaměstnání Telefonní poradce čeká!