Čeká vás důležitá oslava a rádi byste udělali nějaké velkolepé gesto? Ohňostroj může být tím pravým řešením. Aby však vše proběhlo v pořádku, bez zranění a obtěžování sousedů, je třeba dodržet pár jednoduchých zásad. Ujistěte se, že je znáte, než se do slavení v podobném stylu pustíte přímo na vaší zahradě. 

Správný výběr

Stejně jako u všech produktů je i u ohňostrojů na obalu uvedeno datum spotřeby. Nikdy neriskujte použití, když jste takovou dobu přesáhli. Obsah je plný výbušných chemických látek, které po uplynutí doby nemusí správně fungovat a hrozí tak, že vybuchnou předčasně nebo naopak později ve chvíli, kdy to nebudete čekat. Kupujte si proto ohňostroj raději těsně před akcí. 

Kromě toho si prověřujte také prodejce. Vždy se zaměřte jen na specializované prodejny nebo větší supermarkety, kde probíhají pravidelné kontroly a nestane se vám tak, že byste koupili nebezpečné zboží, které neprošlo kontrolou. Před zapálením pečlivě prostudujte návod a klidně si nechte pomoci i od někoho zkušeného. 

Ujistěte se, že sousedi souhlasí

Domácí mazlíčci se často bojí, když začnou rány z ohňostroje a můžete je tak opravdu vystresovat. Pokud plánujte narozeninový ohňostroj, tak doporučujeme informovat okolí. Vždy se raději ujistěte, že vaši sousedé o akci vědí dopředu a mohou se podle toho zajistit. I když vám nemusí dát vyloženě svolení, už jen kvůli dobrým sousedským vztahům je vhodné upozornění dodržovat. Pokud mají sousedé například malé dítě, možná vás požádají o klid nebo budou ochotni spát u rodiny. 

S ohňostrojem musí manipulovat jen omezený počet lidí

Nikdy nenechte celou rodinu, aby se pouštěla do zapalování rachejtlí. Ideálně si vezměte na pomoc jednoho pomocníka, kterého předtím proškolíte a bude to někdo zkušený a plnoletý. Ostatní účastníci oslavy by raději měli stát dál, aby zbytečně nedošlo ke zranění. To platí zejména pro děti, které by neměli v tu chvíli pobíhat po zahradě.