Nemusíte být zrovna velkým sportovním fanouškem, a přesto jistě víte, že právě proběhli 23. zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Možná ale nevíte, že chvíli po nich startuje paralympiáda. Přečtěte si následující článek a dozvíte se o tomto svátku sportu více.

Zimní olympijské hry 2018 v Jižní Koreji a paralympiáda – informace

Jižní Korea není v pořádání olympijských her žádným nováčkem, v roce 1988 se letní verze konala v hlavním městě Soulu – po 30 letech se zde OH vrátila, tentokrát v zimním vydání, což se zatím ještě žádné zemi v historii nepodařilo. Hned v roce 2022 už to však nebude platit, ZOH bude hostit čínský Peking. O tom, že Zimní olympijské hry 2018 budou v Pchjongčchangu, bylo rozhodnuto už v roce 2011. Krátce po ukončení ZOH přichází na řadu zimní paralympiáda 2018 v Jižní Koreji.

ZOH 2018 se konali 9. – 25. února 2018, sportovci soutěžili ve 102 disciplínách v 15 sportech. Celkem letos na olympijských hrách soutěží téměř 3 000 reprezentantů z 92 zemí. Česká republika vyslala na hry 94 sportovců, čímž o jednoho překonala dosud rekordní výpravu z kanadského Vancouveru z roku 2010. Tomuto číslu vždy pomohou hokejisté, kterých je v nominaci 25.

Zimní paralympiáda se odehraje ve dnech 9. – 3. března 2018 a bude se jednat již o dvanácté zimní paralympijské hry. Her se zúčastní 550 sportovců ze 42 zemí, přičemž účastnit se mohou sportovci s trvalým tělesným či mentálním zdravotním postižením.

————————————————————————————————————————

TIP: Nová online kasina

————————————————————————————————————————

Olympijská sportoviště v Pchjongčchangu

Ačkoliv se hry oficiálně konají v Pchjongčchangu, je zajímavé, že se přímo v tomto městě nenachází ani jedno sportoviště, kde se bude bojovat o medaile, dokonce ani olympijský stadion. Ten byl vybudován jen a pouze pro tyto a následné paralympijské hry, pak bude stánek pro 35 000 diváků údajně srovnán se zemí – stál 109 milionů dolarů. V Jižní Koreji se celkově „točí“ velké peníze, známý je třeba nedávný případ jihokorejského krypto zločinu za 600 milionů dolarů.

Všechny venkovní sporty se konají v horských střediscích okolo Pchjongčchangu, halové pak v přímořském středisku Kangnung. Nově se musela postavit větší hokejová hala pro 10 tisíc diváků, aréna pro short track + krasobruslení a ovál pro rychlobruslařské disciplíny. Hala pro curling a menší hokejová aréna už stály dříve, pro potřeby her však musely být rekonstruovány. Investice jdou do několika stovek milionů dolarů.

ZOH v Jižní Koreji čtvrté nejdražší hry v historii

Ani Korejci se nevyhnuli výraznému překročení plánovaného rozpočtu – překročili jej cca o 80 %. Náklady jsou okolo 13 miliard dolarů, což je po rekordně drahém letním Pekingu 2008 (cca 40 miliard dolarů), zimním Soči 2014 (22 miliard dolarů) a letnímu Londýnu 2012 (15 miliard dolarů) čtvrtá nejvyšší částka v historii. Tolik peněz nevyhrajete ani v tom nejlepším online casinu.

Obr.(Zdroj: TASR/AP)

Jižní Korea si však od her slibuje výrazný nárůst cestovního ruchu a těžit chce třeba i z infrastruktury. Rozhodně však nebývá pravidlem, že by se všem městům pořádání her finančně vyplatilo, spíš naopak. Uvidíme, jak na tom za několik let bude právě tento asijský stát.