Na jižním cípu ostrova Krk se rozprostírá letovisko Baška, výjimečné svými čistými písčitooblázkovými plážemi a svéráznými kopci v okolí. Nabízí využití pro rodiny, páry i aktivní nadšence. 

Co navštívit v Bašce

Malebné městečko a okolní hory s malými domky a kostelíky dávají letovisku tu pravou balkánskou atmosféru. Navštívit můžete například románskou kapli sv. Marka, která disponuje unikátní antickou mozaikou z 5. století. V původně románském kostele sv. Jana Křtitele pro změnu najdete jeden z nejstarších zvonů v Chorvatsku a 238 schodů na kopci Gorica za městem je kostel Matky Boží, odkud je úžasný výhled do okolí. Většina těchto kostelů leží na značené turistické trase a dá se k nim bez problémů dostat.

Během parného dne se můžete zhladit i v klimatizovaném muzeu, věnovaném historii bašské oblasti či v podmořském akváriu, ve kterém je k vidění několik stovek ryb a mořských živočichů.

Specifická místním dialektem a svérázným způsobem života je Stara Baška, která leží mezi vápencovými skalami a od Bašky je vzdálena asi 6 kilometrů. Také zde najdete klidné místo ke koupaní a po většinu času také skvělé podmínky pro jachting.

Kde se ubytovat?

Nabídka ubytování v Bašce je široká. Od útulných apartmánů v soukromí, tak typických a oblíbených pro Chorvatsko, po luxusní hotelové komplexy Valamar, Corinthia a Tamaris, které nabízí all-inclusive komfort.

Kde nakoupit

Při procházce městem narazíte na nespočet malých obchůdku, ve kterých pořídíte základní potraviny i hygienické potřeby. Na hlavních ulicích a poblíž pláží se často vyskytují obchody s běžnými suvenýry. K dispozici je ale také rybí trh, kde můžete každý den nakoupit čerstvé ryby a dary moře.

Česká stopa a sportovní aktivity

Na ostrově Krk se v minulých letech angažoval Klub českých turistů, který tady označil více než 80 km pěších turistických tras. V okolí Bašky je tak mnoho možností pro jednodenní pěší výlety, podrobné informace o trasách jsou dostupné v místních informačních centrech. 

K moři patří ale hlavně vodní sporty. K dispozici je třeba potápění, podmořský rybolov, k zapůjčení jsou zde šlapadla, paddleboardy či windsurfy.

Ve městě je několik kurtů a hřišť, které lze pronajmou a zahrát si třeba fotbal, basketbal, nebo tenis. Je zde také bowlingová hala a několik minigolfových hřišť.

Kde se vykoupat

Oblasti nabízí přibližně 30 pláží, některé klidné, jiné plné aktivit pro sportovce nebo třeba děti. Baška se navíc pyšní Velkou pláží (Vela Plaža), nejkrásnější pláží na Jadranu. Tato pláž je dlouhá přibližně 2 km, jsou zde klidná místa s lehátky určená pro odpočinek, ale také půjčovny šlapadel či jiného vybavení. Nabízí také vodní atrakce pro děti, jako třeba skákací hrady na vodě či tobogány.

Specifická místním dialektem a svérázným způsobem života je Stara Baška, která leží mezi vápencovými skalami a od Bašky je vzdálena asi 6 kilometrů. Také zde najdete klidné místo ke koupaní a po většinu času také skvělé podmínky pro jachting.

Nedaleko Bašky je také ostrov Prvič, který je typický pro velký počet malých zátok, které jsou jako stvořené ke koupání.

Na své si zde přijdou i vyznavači nudismu, 3,5 km od Bašky je pláž Buncaluka, která je součástí nudistického kempu a je obehnána borovicovým lesem. Vykoupat se zde ale mohou i ti, kteří v kempu nebydlí.

Zdroje a další informace:

https://ubytovanichorvatsko.cz/pruvodce/baska

https://baska.hr/ – oficiální stránky obce