Horký vzduch se rozpíná a stoupá a ochlazený vzduch se smršťuje a klesá. Schopnost vzduchu zadržovat vodu závisí na jeho teplotě. 

V daném objemu vzduchu o teplotě 20 °C se může udržet dvakrát více vodní páry než při teplotě 10 °C. Vztah mezi množstvím vody, které daná hmotnost vzduchu skutečně zadržuje, a množstvím, které může zadržet, je relativní vlhkost vzduchu.

Když vzduch zadržuje tolik vodní páry, kolik je pro danou teplotu možné, říká se, že je nasycený. Pokud se nasycený vzduch zahřeje, může pojmout více vody, což je důvod, proč se teplý vzduch používá k vysoušení předmětů: absorbuje vlhkost.

Na druhou stranu ochlazování nasyceného vzduchu vytlačuje vodu ven a tomu se říká kondenzace. Proto se nádoba se studeným nápojem potí: ochlazuje se vzduch vedle ní a vlhkost ze vzduchu kondenzuje na vnější straně nádoby.

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o tom, zda je fantazie či ne že nás může pohltit jednoho dne černá díra nebo co nám může říct filozofie o vzniku vesmíru, hvězda, planet či černých děr.