Pokud dojde k poškození automobilového skla, bývá v řadě případů nutná jeho výměna. Na co se musí motorista za takové situace připravit?

Výměna autoskla není složitá

Podle potřeby lze vyměnit sklo čelní, boční i zadní. Asi nejčastěji dochází k výměně právě předního skla, kdy bývá příčinou poškození vesměs odletující kamínek. Současné servisy si také dokáží poradit s výměnou u veškerých značek i typů vozů.

Po technologické stránce nebývá problém a oprava autoskla navíc není náročná ani časově. Lepidlo uschne za několik málo hodin a vy můžete spokojeně odjet. Přibližně celý proces u běžných vozidel zabírá asi 2 až 3 hodiny.

Zaplatí mi výměnu skla pojišťovna?

 Motoristé tak zpravidla nejvíce řeší, kolik je vlastně bude oprava stát. Každý navíc musí platit povinné ručení, což nebývají malé sumy. Logicky se tak nabízí otázka, zda by se z něj nedala uhradit i právě výměna autoskla.

Za předpokladu, že máte sjednané připojištění skel, můžete s úhradou od pojišťovny počítat. Druhou možností je sjednané havarijní pojištění. V rámci standardního povinného ručení pojišťovny výměnu autoskel coby pojistnou událost neuznávají. Někteří motoristé se totiž dopouštěli i pojistných podvodů, kdy se snažili se známými zkrátka domluvit, aby vinu za rozbité sklo vzali na sebe.

 Kdy na výměně nešetřit a proč

Jestliže si budete opravu hradit sami, vždy se doporučuje použít pokud možno originální skla. Použití staršího či neznačkového skla skýtá nebezpečí především v jeho nedostačující pevnosti. Počítejte ale s částkou okolo několika tisíc korun. Jestliže už majitel musí šetřit, obrátit by se měl na profesionální servis, který i v rámci dílů z druhovýroby dokáže nabídnout jejich akceptovatelnou kvalitu.

Firma Autoskla Praha JR nabízí komplexní servis v oblasti oprav autoskel, a to již od roku 2000. Zabývá se nejen technologickým zajištěním oprav, ale také tím administrativním. Veškeré náležitosti za vás v případě, že výměnu za vás uhradí pojišťovna, zařídí zástupci společnosti.