U nás se s nimi až tak moc nesetkáváme, ale zejména v jižanských oblastech jako je Itálie, Chorvatsko či část Francie, jsou venkovní látkové rolety velice oblíbené. Venkovní látková roleta je založena na podobném principu jsou vnitřní rolety, jen je mnohem odolnější proti venkovním vlivům a zároveň má specifickou instalaci.

Čím dokáže být venkovní látková roleta prospěšná?

Venkovní látková roleta může fungovat jako designový i funkční prvek. V případě designu se venkovní rolety používají především na domech a vedle látkových jsou populární například i stahovací hliníkové nebo plastové rolety přes francouzská okna vedoucí na balkon či terasu. Může tak působit jako výborné doplnění exteriéru budovy a do jisté míry slouží i jako kvalitní ochrana soukromí a bezpečí domácnosti.

Častěji je venkovní látková roleta instalovaná kvůli ochraně před slunečním světlem. Především v letních měsících je totiž problémem prahnoucí slunce do oken. To dokáže teplotu v místnostech vytáhnout na vysoká čísla. Pokud je ale okno kvalitně zastíněné venkovní látkovou roletou a k tomu otevřené, tak přes roletu prochází pouze vzduch a světlo zůstává z velké části zachycené na venkovní straně látky.

Instalace se obejde i bez zásahu do fasády

Možností instalace látkových rolet je rovnou několik. V některých případech je potřeba vrtat do fasády, ale venkovní zásady do domu nejsou ideální a v případě pronájmů dokonce ani nejsou povoleny. Není ale problém sehnat speciální systém rámů, které se nemusí vrtat do zdi.

Systém je víceméně založený na tom, že se celý mechanismus ovládání rolety instaluje přímo na okenní rám. Složeným rám systému se oknem protáhne ven a na horní i spodní vrstvě se přichytí k oknu pomocí zámků. K instalaci není potřeba vybavení ani lešení a demontáž je možná víceméně kdykoliv.