Vertical photo of an asian girl in a yellow bathing suit playing with the water that falls from an outdoor shower in a garden

Teplá voda před nebo po koupání v bazénu přímo na vaší zahradě? A to vše aniž byste museli čekat, než se vám na slunci ohřeje voda v konvi na zalévání? Je to možné a jednou z možností, jak toho dosáhnout, jsou solární sprchy.

Solární sprchy patří mezi další z množících se technologií, kdy lze levně a ekologicky využít energii z přírodního zdroje. Konkrétně solární sprchy vám nabídnou ohřev studené vody na teplou a to bez jakýchkoliv energetických nákladů. Jak fungují, co od nich očekávat a jestli se vyplatí, se dozvíte v dnešním článku.

Jak solární sprchy fungují?

Funkce solární sprchy je velice jednoduchá. V základě jde o to, že má sprcha udělaný zásobník na vodu. Ta se tam původně vhání studená a poté zde zůstává. Uvnitř zásobníku je také topné tělísko. To je stimulované pomocí energetického okruhu, který získává svůj výkon ze slunečních paprsků a voda se tak postupně ohřívá.

Ohřátou vodu potom můžete použít víceméně jako klasickou sprchu. Výhodou je, že solární sprcha dokáže produkovat opravdu horkou vodu a také fakt, že si můžete její teplotu nastavovat. Jako u standardní sprchy zde máte možnost kombinovat teplou vodu ze solárního zásobníku se studenou vodou, která je do sprchy přivedená hadicí z klasického vodního řádu. Otužovací sprška, nebo zahřátí před vstupem do bazénu tak není vůbec žádný problém.

Je solární sprcha opravdu efektivní?

Solární sprcha pochopitelně není řešením na celoroční ohřívání vody na zahradě. Jedná se o poměrně malé zařízení, tím pádem pracuje i s malou dopadovou plochou na paprsky. Technické limity jsou tak pevně dané.

Solární sprcha ale rozhodně garantuje schopnost produkovat teplou vodu přes celé jaro i léto, dokonce i v teplejší podzimní týdny. Pro zvýšení její efektivity je potřeba splnit několik podmínek. Tou nejzásadnější je umístění tak, aby byla po co největší část dne vystavena slunci. Tou druhou je potom drobný trik. Solární sprchu můžete umístit k objektům jako je například pevná zídka, nebo domovní stěna. Zvýšená produkce tepla v oblasti pochopitelně i zefektivní ohřev vody uvnitř.

Jak solární sprcha vypadá a jaké má pevné limity?

Poslední částí potom bude vzhled sprchy jako takové a limity, které se od něj odvíjejí. Sprcha je designově navržená v podobě drobného sloupu. Uvnitř je zásobník na vodu a čerpací mechanismus, na jehož zadní straně je potom solární panel, který stojí za ohřevem vody.

Na sprše najdeme pochopitelně ovládací prvky jako je například teplota vody, nebo síla průtoku, jako u klasické sprchy. Tím můžeme prodloužit naše sprchování, pro které je jinak zásobník s objemem do pěti litrů teplé vody. Součástí solární sprchy je v základním vybavení také sprchová hlavice.