Ceny bytů v Praze sice stále rostou, ale tempo postupně klesá. Na konci června tohoto roku činil meziroční nárůst 8,3 % a průměrná cena za metr čtvereční přesáhla magickou hranici sta tisíc korun (přesně 100 300 Kč). Meziroční zdražení v polovině roku 2017 však bylo podstatně vyšší (22, 5 %), a navíc bylo mnohem méně dostupných bytů. Podle analytiků z Delloite si ještě relativně nedávno mohli zájemci vybrat z více než 5000 bytových jednotek.

Nové developerské projekty Praha přinesly na zdejší realitní trh přes 1300 bytů. Většinou šlo o nové etapy již vybudovaných projektů. V období května a června se na pražský rezidenční trh dostalo nejvíce nových bytů od roku 2014. Atraktivní byty Praha nabídla většina developerských společností. Na marketingových akcích bylo patrné, že se developeři zároveň snažili doprodat dražší bytové jednotky v již dokončených projektech.

S ohledem na statistiky Delloite se první polovina tohoto roku jeví jako nejlepší od konce realitní krize. Přibylo více než 3000 bytů, což je o téměř 10 % více než v roce 2014, kdy padl dosavadní rekord.

Odborníci však podotýkají, že jakkoliv se aktuální čísla jeví pozitivně, výhledově se situace v Praze nemusí o moc zlepšit. V nabídce se sice objevily byty z několika plánovaných projektů, ale vzhledem k celkovému počtu 900 projektů a 40 tisíc bytových jednotek jde o pouhý zlomek. Zájemci o nové bydlení by si proto raději měli pospíšit.

Nejvyšší průměrná cena bytů stále připadá Praze 1 (211 700 Kč) a titulem nejlevnějšího obvodu se momentálně chlubí Praha 9 (84 600 Kč). Velkému zájmu se těší novostavby v Praze 10, která patří mezi tzv. dobré adresy.

Aktuální nabídku dostupných bytů si můžete prohlédnout na webu developera Finep – www.finep.cz.