Plánujete, že se pustíte do malování, ale stále nevíte, která barva bude tou pravou? Poradíme vám tak, abyste vybrali dobře a doma se cítili skvěle.

Do módy se opět vrací bílá barva. To však neznamená, že to musíte mít doma sterilně bílé, čisté, nudné. Bílá barva se dá snadno kombinovat s dalšími, případně tapetou či jinými dekoracemi na stěnu. Navíc díky ní bohatě vystačí, když po nějaké době přetřete pouze umatlaná místa a nemusíte malovat celý pokoj. Mít vymalováno bílou barvou přináší hned několik výhod.

Bílá je trendy

Bílá barva na stěnách se vrací opět do módy a je to jen dobře. Mnohobarevná výmalba typu – každý pes, jiná ves působí rušivě a chaoticky. Snažte se pro svou domácnost použít pouze dvě maximálně tři barvy. Díky tomu bude domácnost působit uceleně. Pamatujte, že bílá barva je základ, ostatní jen doplňující, přičemž právě bílá dokáže podtrhnout charakter ostatních barev.

Proč zrovna bílou?

Bílá opticky zvětšuje prostor, prosvětluje a odráží nejvíce světla. Díky tomu ušetříte za elektřinu a nejvíce se hodí k jakémukoliv vybavení. Bílou barvu lze kombinovat lehce s další barvou či doplňky. Mimo barvy můžete využít i dekorování jedné stěny tapetou.

Jakou další barvu vybrat?

Ať už si vyberete kombinaci bílé a jiné barvy nebo tapety, věnujte se vždy pečlivě výběru doplňujících barev, které v konečné fázi dodají interiéru tu správnou atmosféru. V některých prostorách stačí vymalovat jednu stěnu jinou barvou či opatřit tapetou. Výběr doplňující barvy podřiďte svým pocitům a pravidlům.

Teplé barvy se hodí do velkých místností. Patří zde například oranžová, červená, žlutá. Studené barvy, jako je modrá či zelená zase vyniknout v menších místnostech, protože opticky zvětšují, ochlazují, navozují dojem čistoty. Hodí se do koupelny či ložnice. Teplé barvy zase způsobí, že se budete doma cítit vesele, spokojeně, šťastně. Hodí se do kuchyní, jídelen, obývacích místností. Skvělou volbou je i barva bílá v kombinaci s šedou – velmi módní záležitost navozující pocit řádu. K aktuálním barvám patří i fialová, která právě společně s bílou nepůsobí tak chladně. Hodí se do jakékoliv místnosti.