Meditace je velmi příjemná a přínosná záležitost. Meditace nám pomůže lépe poznat sebe sama, vyrovnávat se s každodenními i závažnějšími problémy. Umět správně meditovat je vlastně umět očistit svoje nitro. Stejně tak jako každý den myjeme své tělo, stejnou péči si zaslouží i naše psychika. Mnoho lidí má z meditace strach, nemá příliš důvěry v její moc a považuje ji za ztrátu času. Jen osobní zkušenost dovede tyto pochybnosti vyvrátit, proto neváhejte a o meditaci se pokuste. Meditace má pozitivní přínosy hned pro několik oblastí, jsou to oblasti duchovní, psychologické a fyziologické.

více v článku...

Jak meditovat

Začátky meditace mohou být trochu složité, proto je potřeba jistá dávka trpělivosti a nevzdávat se. Pro začátečníky je důležité prostředí, mělo by být klidné a tiché, pokud možno bez rušivých vlivů. Dále je potřeba najít vhodnou polohu, která vám je pohodlná a příjemná a vydržíte v ní delší čas. Není přesně psáno, že meditace musí probíhat nutně v tureckém sedu, můžete si lehnout nebo sednout tak, jak je vám pohodlné. Pro správnou meditaci je nutné naučit se dýchání, které vás přenese do požadovaného stavu odpočinku.

Co vše meditace ovlivňuje?

Obecně můžeme říci, že meditace má pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví. Pomůže nám naučit se ovládat dýchání a dechovou frekvenci, posiluje imunitní systém a do jisté míry může pomoci snižovat vysoký krevní tlak. Díky meditaci se snižuje svalové napětí a odezní tak například bolesti zad a ztuhlé svalstvo krku a ramenou.

Z psychických přínosů můžeme vyzdvihnout třeba zvyšování sebedůvěry, podporu intuice nebo zmírňování sklonů k agresivitě. Díky meditaci se naučíme ovládat vlastní myšlenky, může nám pomoci zlepšit vztahy s lidmi okolo. Pokud trpíte nespavostí, i v tomto případě může být meditace nápomocná a přínosná.