Skoro každý se v dnešní době potýká s otázkou, jak vyřešit své bydlení či jak si zajistit prostory pro své podnikání. Řešením pak nejčastěji bývá hypoteční úvěr, protože našetřit dopředu potřebnou sumu je často nemožné. Jak to ale udělat tak, aby se hypotéka nestala jen tíživým závazkem a mohli jste se skutečně nerušeně radovat z koupi bytu, rodinného domu či pozemku?

Doba nová hypotéková

Dnešní doba je již ze své podstaty taková, že je pro drtivou většinu kupujících nezbytností si potřebnou hotovost půjčit od banky, našetřit se taková suma prostě v rozumném časovém úseku nedá. Je to známá realita, ve které pobýváme. Jak to ale udělat, aby pro nás byl hypoteční úvěr tím nejmenším možným zatížením a příliš nás neomezoval v našich osobních plánech? Podstatné je samozřejmě zjistit si maximum možných informací, jejichž prostřednictvím je možné se na trhu finančních produktů více zorientovat.

Definujte si, kdo jste

Důležitým, známým, a přesto v praxi často nepříliš doceňovaným krokem je definovat si, do jaké skupiny jako žadatel vlastně patříte. Mezi podmínkami pro podnikatele a osoby nepodnikající panují například značné rozdíly. Samozřejmě v této věci napomůže pečlivé studium všech dostupných informací, ale rovněž je prospěšné obrátit se o pomoc na některého z řady finančních poradců, které lze snadno dohledat prostřednictvím internetu. I když i v této oblasti platí nejstarší fungující rada, a to dát na dobré reference od svých přátel, příbuzných a známých.

Důležitá je však v tomto kroku naprostá upřímnost. Nezatajujte poradci žádné podstatné skutečnosti. Nemusí se jednat o otevřené lhaní, ale někdy prostě jistá míra ješitnosti člověku nedovoluje se úplně svěřit, ale to je v této věci velmi na škodu. Máte-li pochyby o budoucnosti své pracovní pozice či o dalších výdělcích z vašeho podnikání, měl by o tom vámi zvolený finanční poradce určitě vědět. Také je důležité definovat si nejen svůj ekonomický status, ale rovněž i ten rodinný. Kolik dětí plánujete? Jak dlouho a kdo s nimi bude pobývat doma? Kdo bude zajišťovat hlavní příjem domácnosti?

Podnikatel a firma je velký rozdíl

Častým omylem v této oblasti bývá záměna statusu podnikající osoby s firmou, tj. s právnickou osobou. Hypotéku určenou pro právnickou osobu lze využít za účelem pořízení a rekonstrukce nemovitosti, pořízení novostavby, změny bytového domu na rodinný dům, připojení nemovitosti k veřejným sítím, pořízení vybavení interiéru nemovitosti, splacení jiných úvěrů poskytnutých na financování nemovitosti určené k podnikání, úhrady za převod družstevního podílu v bytovém družstvu či úhrady prokazatelných nákladů souvisejících s investicí do nemovitosti. Zásadním rozdílem mezi hypotékou pro firmu, tj. právnickou osobu, a osobní hypotékou pro podnikatele je výše poskytovaného úvěru.

Zdraví na prvním místě

V této souvislosti není vůbec na škodu ani návštěva praktického lékaře, který vám učiní nejen preventivní prohlídku, ale může vás nasměrovat k dalšímu odbornému lékaři, který vás prošetří v jiné oblasti a zkonzultuje s vámi možné obavy a pochybnosti týkající se vašeho současného zdravotního stavu. Také je samozřejmě vhodné do vašich úvah zakomponovat známou rodinnou anamnézu, neboť některé vzorce se obvykle z hlediska statistiky opakují. Záměrem této aktivity není to, aby se žadatel stal vyděšeným a celkově frustrovaným, ale realistické zhodnocení situace z hlediska vytvoření pravdivé prognózy do budoucnosti. Lepší je si připustit možná rizika již nyní než se s nimi těžko srovnávat ve chvíli, kdy náhle nastanou.

Hypoteční kalkulačka prověří dostupné údaje

Nástrojem, který může celou situaci zpřehlednit, je pak hypoteční kalkulačka. Mnoho jich je dostupných jednoduše online a stačí zadat známé parametry a vy již můžete porovnávat výsledky, které se vám zobrazí. Podstatné je však vždy dodržovat pravidlo, kdy využijete hned několika kalkulátorů a srovnávačů najednou, abyste měli jistotu objektivity získaných údajů. V této oblasti platí na rozdíl od mnoha jiných, že více je i skutečně více. Kalkulačky jsou naštěstí již hojně využívané a o jejich existenci neví skutečně jen málokdo.

Co je třeba vzít vždy do úvahy

Parametrů, které je zapotřebí při pořízení movitého či nemovitého majetku zvážit, je mnoho a mohou být velmi individuální. Těmi základními jsou výše potřebného úvěru, tj. jaká suma je již k dispozici v hotovosti a o jakou sumu je zapotřebí tuto částku doplnit, dále co bude dáno do zástavy, v jaké výši budou nastaveny splátky a jak dlouho se bude vypůjčená suma splácet. Také je důležité vzít do úvahy všechny účtované poplatky včetně poplatku za předčasné splacení a samozřejmě i výši úvěru a RPSN, tj. roční procentní sazby nákladů.

Věnujete-li posouzení své situace dostatek času i s využitím předešlých rad, vše pak dopadne jistě jen ve váš prospěch.