Jak je to s celoročními a letními pneumatikami? Pravděpodobně jste tyto pojmy již slyšeli, ale možná si nejste jisti, co přesně znamenají, nebo který druh je pro vás ten pravý. Jaké jsou mezi nimi základní rozdíly a pro který se rozhodnout?

Celosezónní pneumatiky jsou navrženy pro vyvážený výkon

Celoroční pneumatika nabízí vyvážené schopnosti, poskytuje přijatelný výkon na mokru i za sucha, a také trakci na sněhu. Tyto pneumatiky určené pro průměrného řidiče, mají střední hloubku dezénu a pryžové směsi, a jsou navrženy tak, aby poskytovaly delší životnost gumy než letní pneumatiky, které mají mělčí hloubku dezénu. Celoroční pneumatiky jsou nabízeny v mnoha modelech, velikostech, nosnostech a rychlostních třídách, což umožňuje jejich použití na široké škále vozidel od ekonomických vozů, přes sedany, až po minivany a pickupy. Mají tendenci poskytovat jízdní komfort, ovladatelnost, a další výkonnostní atributy vhodné pro většinu řidičů.

Tyto pneumatiky fungují dobře v teplém počasí, ale mohou rozhodně nabídnout menší přilnavost než letní pneumatiky. To obětuje některé schopnosti řízení, brzdění a zatáčení. Tento kompromis je nezbytný pro to, aby celoroční pneumatiky byly schopny poskytovat přijatelný výkon také v lehkých zimních podmínkách, a poskytovaly delší životnost gumy. Celoroční pneumatiky jsou schopny poskytovat trakci také v zimě, ale nejsou tou nejlepší pneumatikou pro použití v extrémních zimních jízdních podmínkách. Řidiči, kteří se setkávají s extrémním zimním počasím, by rozhodně měli v zimě zvážit přezutí na zimní pneumatiky. Vzhledem k tomu, že celoroční pneumatiky nabízejí kombinaci letního a zimního výkonu, jsou často dobrou volbou pro řidiče v mírných klimatických podmínkách a za dobrých jízdních podmínek.

Příznivci letních pneumatik dávají přednost výkonu

Letní pneumatiky jsou ideální pro vysoce výkonná vozidla a jsou vyrobeny pro rychlost a obratnost. Nabízejí zvýšenou odezvu, schopnost zatáčet a brzdit. To se obvykle připisuje specializovaným dezénům běhounu a pryžovým směsím, jako naleznete například u pneumatik modelu 225 45 r17, které umožňují lepší přilnavost k silnici. Dezén letních pneumatik má méně drážkování, a více pryže je tak v kontaktu s vozovkou. Směs, ze které jsou letní pneumatiky vyrobeny, je navržena tak, aby zůstala pružnější, a umožnila lepší trakci a přilnavost. Letní pneumatiky mohou mít mělčí hloubku dezénu, která umožňuje větší stabilitu, když se zatlačí blíže k jejich limitům.

Rozměrové charakteristiky, jako je šířka pneumatiky, poměr stran a průměr ráfku, rychlostní schopnosti, a další konstrukční vlastnosti, činí letní pneumatiky vhodnějšími a schopnějšími pro zvýšení výkonu na mokru i na suchu. To platí také u vysoce výkonných, sportovně zaměřených vozidel. Pro někoho je překvapivé, že některé letní pneumatiky, poskytují lepší výkon v podmínkách jízdy za mokra, a to díky jedinečným vzorům dezénu, které pomáhají odvádět vodu a odolávají aquaplaningu.