Young adult indian businesswoman in white formal wear standing isolated on grey background with copy space. Woman looking at camera and covering lips with finger, making silent sign, keep secret
  1. „Já za to nemůžu.

Když zaměstnavatel uslyší, že se snažíte přenést odpovědnost na někoho jiného, líbit se mu to nebude. Spíše se pokuste popsat kontext situace, která vedla k neúspěchu, aby váš nadřízený porozuměl, kde přesně došlo k chybě. Pokud za tuto chybu ale opravdu můžete vy, nepokoušejte se lhát a postavte se problému čelem. Chybami se člověk učí a nikdo vám hlavu neutrhne.

2) „My ale máme ve zvyku to dělat takhle.

Při této větě dáváte zaměstnavateli najevo, že nemáte zájem o jakoukoliv inovaci. Zároveň mu přímo říkáte, že nejste kreativní. Nadřízený si v tu chvíli myslí, že nejste dostatečně otevření novým vylepšením. Vždy si jeho podněty vyslechněte a pokud nebudete něčemu rozumět, zeptejte se.

3) „Tohle já neumím.

Touto větou nadřízeného rozhodně neokouzlíte. Znamená totiž, že nejste ochotni věc ani sami zkusit, když ji děláte poprvé. I kdybyste to ale mysleli jinak, budete zaměstnavateli muset vysvětlit svůj záměr. Pokud nemáte dostatečné kompetence k výkonu zadané práce, sdělte mu to a tento problém s ním okamžitě vyřešte. Určitě se totiž nevyplatí rezignovat.

4) „Pokud se tedy nemýlím…“

Tímto dáváte nadřízenému najevo, že si sami sebe nevážíte. Těmito frázemi totiž oslabujete svá slova a ponižujete se. Je možné, že takto projevujete nervozitu, ale opravdu se to nevyplácí. Dávejte si proto pozor, jaké výrazy používáte a snažte se vyvarovat těm, které vyjadřují nejistotu.

5) „To ale není fér!

Když pronesete tuto větu, neuděláte dobrý dojem. Zkuste místo stěžování navrhnout řešení, jak se dá problému zbavit.

Vyzkoušejte náborové aplikace společnosti 123jobs Media s.r.o. jako jsou portály Abecedaprace.cz, 123jobs.cz nebo Jobsi.cz při hledání nových nabídek inzerce práce. Novinkou je také hodnotící portál Aplikant.cz, kde se můžete podělit o své zkušenosti se zaměstnavateli a snadno si vyhledat recenze firem. Při výběru nového pracovního tak můžete získat veškeré důležité informace on-line.