Pletení a háčkování je krásný koníček. Nejenže si při něm krásně odpočinete, odreagujete a přijdete na jiné myšlenky, ale také pod vašima rukama mohou vznikat hotové skvosty.
Není nad ručně upletený svetr, nemyslíte? Nebo čepici, šálu, rukavice. Zatímco, když jsme jimi byli jako malé děti zásobovaní našimi babičkami a tetičkami, tak jsme nad těmito „měkkouši“ ohrnovali nos, dnes bychom za ně platili zlatem. To přitom vůbec není nutné. Můžeme si je totiž uplést. Chce to jen začít.
Pletací jehlice a příze
V první řadě se budeme muset vybavit patřičným náčiním. Dobrou zprávou je, že pletařky toho nepotřebují zas tak moc. V podstatě si si vystačí s jehlicemi a přízí. Pletacích jehlic je na trhu spousta. Dělí se podle materiálu na pletací jehlice dřevěné (popřípadě bambusové) a kovové. Podle typu pletení dále můžete mít jehlice kruhové a ponožkové vhodné pro pletení dokola. Stejně důležitá jako jehlice je i příze na pletení. I té existuje spousta druhů. Podle materiálu můžete mít pletací přízi přírodní (vlněná, bavlněná), umělou (akrylová) či směsovou. Dále se jehlice dělí podle své délky a tloušťky. Abyste si udělali obrázek – svetr si žádá jehlice silné 2,75–3,5 mm, ponožky 2,0–2,5 mm a šála 3,75–4 mm. Začátečníci si každopádně vystačí se středně silnými jehlicemi a středně silnou přízí.
Háček a příze pro háčkování
Zhlédli jste se spíše v háčkování? K tomu si vystačíte s jedním háčkem a vhodnou přízí, která je ve srovnání s tou pletařskou mnohem tenčí. Při výběru příze na háčkování je vhodné přihlédnout k typu produktu, který máme v plánu uháčkovat. Zatímco pro oblečení je vhodná bavlna, popřípadě vlna na háčkování, kabelky a tašky se vám budou lépe háčkovat s pružnou přízí směsovou. Mějte na paměti, že čím silnější příze, tím potřebujete silnější jehlice.