Jaro je v plném proudu a je ten pravý čas, vybrat ten správný gril pro chvíle pohody strávené s rodinou a přáteli na zahradě. Grilování je mnohem lepší, jak trávit čas doma u plotny. Není podmínkou, že ke grilování musíte mít dům a zahradu. V dnešní době jsou i grily, které jsou přizpůsobené jak na balkon, tak i do bytu. Záleží jen na nás, který je pro nás vhodný a ke kterým máme ty pravé podmínky. Prožít sezónu bez výborných steaků, grilované zeleniny nebo sýra by byl hřích. O hodně přicházíte. Nic není chutnějšího a patří i ke každé správné oslavě.

Jaké grily se hodí právě k Vám?

Nejdříve si musíme upřesnit, jaký gril hledáme a jaké by měl mít vlastnosti. Pak je dobré zvážit, jak často máme v plánu gril využívat. Pokud využíváme gril často, bylo by dobré sáhnout po grilech dražší kategorie. Přece jen ani tady by se neměla podceňovat kvalita. Pokud chceme grilovat pouze tzv. víkendově, postačí nám gril levnější. Za další musíme myslet na to, jestli má pojmout větší množství pro větší rodinu, nebo nám postačí pouze něco menšího. Dále máme na výběr z několika druhy podpalování. Existují grily na lávové kameny, plynové podpalování, elektrické nebo klasické na dřevo. Na balkon či do bytu zvolíme zřejmě méně rizikové elektrické nebo plynové grily.

Výhody i nevýhody grilů plynových

Tak jako každý produkt i plynový gril má své pro a proti. Mnoho lidí má z plynových grilů respekt, přece jen se podpaluje na úkor plynové bomby a z toho může jít strach. Oproti třeba elektrickým. Na rozdíl od grilů na dřevo, mají však velkou výhodu. Odpadne Vám rozdělávání ohně, dělání třísek a uhlíků. Když je vítr, potěší, že se nemusíte třást, zda Vám dřevo vyhasne. Prostě jen otočíte kolečkem a zmáčknete knoflík na podpal a můžeme pochoutku chystat. Je to mnohem rychlejší a pohodlnější. Chuť masa se nijak neliší. Hodí se jak na venkovní grilování na zahradě, tak na balkoně. Sousedé jistě ocení, že se nesnažíte vyudit celý dům.

Máme byt, my grilovat nemůžeme

Jsou tohle ty pravé výmluvy, které používáte, když se Vám ostatní chlubí krásně stráveným víkendem plným grilování? Ty už jsou pasé. Byt má zajisté své pro a proti, ale ochuzení o radovánky určitě nebudete. Kromě nových kontaktních grilů, které najdete snad v každé elektro prodejně jako novinky, si můžete pořídit i menší grily do bytu. Třeba plynové. Pokud dokonce disponujete balkónem, není pro Vás překážkou si pořídit i menší gril na uhlí a vychutnat si tak měkké masíčko při sklence vína i v bytě.

Kde a jak si zahradní gril výhodně pořídit

Zahradní gril mají snad v každém obchodě se zahradními pomůckami. Pouze záleží na nás, jak velicí znalci jsme. Pokud jsem laik, je dobré si vybrat gril přes internet pomocí srovnávacích stránek. Nejen že se mi ukáže nepřeberné množství produktů, ale na většině z nich jsou dostupné i recenze od zákazníků, kteří si vybraný produkt, pořídili již před Vámi. Jako pomůcka nám pomůže filtr, kde si můžeme nastavit požadované vlastnosti, které od grilu očekáváme. Dále není problém si u mnoha prodejců zažádat o osobní převzetí a gril si prohlídnout i osobně před převzetím. Přece jen obrázky mnohdy zkreslují a osobní prohlídka tak drahé položky, je na místě. Nemáme-li přístup na internet, pak nezbývá si přímo do obchodu zajet a zkusit si nechat poradit od prodejců, což mnohdy může být také riziko, protože mějte na paměti, jejich úkolem je zboží hlavně prodat a kolikrát nemají odborný přehled o tom, co přesně prodávají.

Pár tipů na výborné pochoutky připravené na grilu

Nejčastěji grilujeme maso. Výbornou pochoutkou je maso naložit do marinády. Například vajíčka, solamyl, olej, grilovací koření, sůl, pepř, paprika sladká. Pro ty, co maso nemusí, je výborný grilovaný sýr. Hermelín podélně rozpůlíme, vložíme šunku a eidam a celý zabalíme do alobalu. Kdo má rád bylinky, přidá si bylinky. Místo pečiva, můžeme použít jako přílohu jakoukoliv zeleninu. Nejlépe okurky, cukety nebo papriky potřené olivovým olejem a lehce osolené. Pokud jste ještě váhali s koupí nového grilu, určitě Vás nepřeberné množství dobrot, které si budete moci připravit, přesvědčí.