Někdo na něm celý den projíždí Facebook, někdo ho nutně potřebuje k práci. Jedno je ale jisté, jen málokdo se bez něj v dnešní době obejde. Řeč je o chytrých mobilech. Smartphony využíváme k socializaci, práci, na hraní, jako fotoaparát, poznámkový blok i kalkulačku. Telefonování je sice stále jeho nejdůležitější funkcí, ale přiznejme si, že to často bývá ta nejméně využívaná.

Pokud uvažujete, že si koupíte nový smartphone, měli byste se v prvé řadě rozmyslet, na co ho chcete využívat, jaký chcete operační systém a v jaké cenové relaci se pohybujete.

Operační systém

Pokud chcete vybírat z tisíců aplikací zdarma a jednoduše je instalovat do svého mobilu, je pro vás Android jako dělaný. Bez sebemenších problémů jste s ním schopni také připojit smart phone k počítači a přetahovat si soubory, jak se vám zamane. Pozor si ale dejte na to, že u velkého množství smartphonů je nainstalovaná starší verze Androidu, která s ním nemusí být na 100 % kompatibilní. Pozor byste si měli dát také na malware, kterým je Android ohrožen ze všech operačních systému asi nejvíc.

Mobilní telefon Xiaomi Redmi NOTE 7

Názory na Apple iOS se dělí do dvou táborů. Jedni na něj nedají dopustit, druzí nemají milého slova. Pravda je ale vždy někde uprostřed. Smartphony vybavené iOS mají oproti těm s Androidem vždy perfektně sehraný hardware se systémem. To jim dodává vyšší výkon a delší výdrž baterie, než na kterou jsme zvyklí u Androidu. Do tohoto systému si ale můžete stahovat aplikace jen z Apple Store. Najdete jich tam sice menší množství, ale téměř vždy jsou opravdu kvalitní. A pokud potřebujete připojit smartphone s iOS k počítači, připravte se na nelehký úkol.

Procesor

Čím víc jader, tím lépe. Dnes už běžně najdete smartphony se čtyřmi, ale i osmi jádry. Frekvence nám říká, kolik příkazů za sekundu procesor zvládne zpracovat – toto číslo se pohybuje v rozmezí od 1,1 po 2,4 GHz. Pro plynulý chod by vám měl stačit mobil se čtyřmi jádry a frekvencí procesoru okolo 1,4 GHz.

Displej a baterie

Na velikosti tentokrát záleží! Ale nejen na ní, velmi důležitým parametrem je totiž i rozlišení. Takže větší displej hned nemusí znamenat, že je lepší. Čím je rozlišení vyšší, tím jemnější se bude jevit obraz, který na něm uvidíte. Dnes už běžně najdete smartphony s rozlišením Full HD i vyšším, na kterém bude koukání na videa nadpozemský zážitek. Při výběru se ale dobře rozmyslete – potřebujete velký displej s vysokým rozlišením, přestože vám to bude z baterie ubírat velké množství energie? Pokud ano, zaměřte se i na kapacitu baterie. Ta se může pohybovat v rozmezí od zhruba 2500 až do 4000 mAh, přičemž větší hodnota znamená i delší výdrž. Na výdrž baterie má ale velký vliv právě i náročnost operačního systému.

Mobilní telefon Samsung Galaxy S10 Plus

Operační a interní paměť

Operační paměť RAM zajišťuje plynulý provoz zařízení. Ukládají se do ní data ze všech spuštěných programů, včetně operačního systému. Pokud budete smartphone používat na jednoduché aplikace, měla by vám na plynulý provoz v pohodě stačit i RAM s kapacitou 2 GB. Pokud ale chcete pracovat v několika složitých aplikacích najednou, doporučujeme zvolit paměť RAM alespoň 4 GB.

Nepleťte si ji ale s interní pamětí, do které se ukládají soubory. S neustále narůstajícím počtem aplikací, které si do mobilů instalujeme a čím dál kvalitnějšími fotografiemi, které pořizujeme, potřebujeme i čím dál vyšší interní paměť pro jejich uložení. Při výběru si nezapomeňte uvědomit, že i samotný systém a předinstalované aplikace zaberou několik GB. Dnes na trhu existuje mnoho značek smart phone, které vám nabídnou paměť 32 GB i vyšší. Zjistěte si také, jestli jde do vybraného smartphonu vložit externí paměťová karta.

Mobilní telefon Asus Zenfone MAX M2

Na co se ještě zaměřit

Pokud bude mít vámi vybraný mobil ještě odolné, nejlépe kovové tělo, máte skoro vyhráno. Vydrží totiž mnohem více, než ty plastové. A protože dnes mobily používáme hlavně kvůli přístupu k internetu, je skoro samozřejmostí, že novější modely podporují LTE. A kromě internetu jsou velmi často využívány i fotoaparáty. U těch se určitě nezaměřujte jen na uvedený počet megapixelů – ty zdaleka nemusí odpovídat výsledné kvalitě fotografie. Určitě zvolte fotoaparát s minimálně 8 megapixely a co nejnižší světelnost (hodnota f), která vám zaručí dobré fotky i při horším osvětlení.