Když se řekne „pracovní rukavice“, možná si představíte kožené rukavice používané při manuální práci. Ty jsou ideální pro některé profese, ale zejména ve zdravotnictví a potravinářství se pod tímto pojmem ukrývají jednorázové rukavice různých typů a materiálů. Ty jsou hygienické, nepropustné a poskytují ochranu kůže a dobrou přilnavost bez omezení pohybu.

Možná si myslíte, že výběr jednorázových rukavic nevyžaduje mnoho přemýšlení. Používají se však k ochraně našich rukou při důležitých činnostech, a proto správné jednorázové rukavice splňovat požadavky na tloušťku, povrchovou úpravu, bariérovou ochranu, pevnost v tahu, pružnost a odolnost proti propíchnutí. Při výběru je třeba brát v úvahu materiál a vlastnosti rukavic, účel, ke kterému je budeme využívat, jejich pohodlnost a finanční náročnost.

Nitrilové rukavice

Nejběžněji používanými materiály pro výrobu jednorázových rukavic jsou latex, nitril a vinyl. Každý z těchto materiálů má vlastnosti, díky nimž je ideální pro konkrétní určení. Nitrilové rukavice si rychle získávají popularitu v různých průmyslových odvětvích, a to z dobrého důvodu. Tyto rukavice jsou velmi univerzální a široce využitelné mimo jiné pro potravinářské, automobilové a lékařské obory a nabízejí vynikající vlastnosti. Často se používají k ochraně pracovníka i manipulovaných materiálů.

Nitril neboli nitril-butadien kaučuk (NBR) je materiál vyrobený z organických chemických sloučenin na bázi minerálních olejů. Tento materiál nabízí mnoho pozitivních vlastností, jako má latex (pružnost, pevnost a trvanlivost) bez rizika alergie na latex.

Vinylové rukavice

Vinylové rukavice se vyrábějí z PVC, tedy z polyvinylchloridu a změkčovadel. Jedná se o ekonomickou možnost, která se často volí, když je pracovník v průběhu směny nucen často měnit rukavice, typicky v průmyslu. Vinylové rukavice jsou skvělé pro všeobecné použití a činnosti, které nevyžadují vysoký stupeň hmatové citlivosti. Nejsou tak odolné jako latexová či nitrilová alternativa. Kvůli jejich rozpustnosti v tucích se nedoporučují pro použití v některých oblastech potravinářství.

Latexové rukavice

Latex z přírodního kaučuku je zpracovaný rostlinný produkt. Latexové rukavice nabízejí spolehlivou bariérovou ochranu a flexibilitu, navíc skvěle drží a přizpůsobí se ruce. Jsou oblíbenou volbou pro průmyslové i lékařské použití. Nevýhodou latexu je potenciál pro alergické reakce s projevy od podráždění kůže po anafylaxi. Latex rukavice jsou extrémně odolné proti poškození a jejich materiál je ekologický. Výrobci pracují na vývoji latexu s nízkým obsahem bílkovin, který by snížil možnost alergie. Pokud alergie nejsou problémem, latex nabízí výhodu většího pohodlí a flexibilitu oproti nitrilu a vinylu.

Jaké rukavice vybrat?

Kromě poskytnutí ochrany by jednorázové rukavice měly zaručovat pohodlí. Správně nasazené rukavice mohou pomoci zlepšit výkon a snížit únavu rukou. Latexové rukavice nabízejí dobrou pružnost a pevnost i přesnost úkonů. Nitrilové rukavice jsou také pohodlnou volbou díky své měkkosti a pružnosti, i když bývají tužší než latex. Nitril je silný, odolný proti oděru a méně náchylný k podráždění. Vinylové rukavice jsou měkké, pohodlné a cenově výhodné, nejsou ale tolik odolné. Některé druhy rukavic jsou z vnitřní strany popudrované, což zaručuje jednodušší navlékání i vyšší komfort. K dostání jsou i extra neklouzavé varianty.

Zásadní je také správná volba velikosti. V nabídce je mnoho variant jednorázových rukavic od extra malých po extra velké. Chcete-li změřit velikost ruky, obtočte metr kolem dlaně v nejširším místě a poté změřte délku dlaně až po vrchol prostředníčku.