Zlomil se vám klíč v zámku? Naši zkušení zámečníci z firmy Pražský zámečník vám poradí, jak jednoduše a bez poškození vložky klíč ze zámku vytáhnout.

Zlomený klíč nemusí být konec vložky!

Zlomený klíč v zámku může majitele nemovitosti pěkně potrápit. Neznamená to však, že se do svého bytu nedostanete. Poradíme vám triky, jak jednoduše klíč z vložky vytáhnout tak, aby nedošlo k jejímu poškození. Naštěstí pro každého majitele bytu existuje dobrá zpráva. Zlomený klíč jde vyndat i bez zavolání zámečníka. Stačí k tomu mít po ruce několik nástrojů a trochu úsilí!

Nejdříve nastavte cylindr zámku do jedné z klíčových poloh

Dříve, než se pustíte do vyndání zlomené části klíče ze zámku, musíte se ujistit, že je cylindr zámku v zamčené nebo odemčené poloze. Jak na to? Stačí pomocí šroubováku otočit cylindr zámku s rozbitým klíčem do vertikální polohy štěrbiny. V této poloze budete moci jednoduše vyjmout zlomenou část z klíče. V jiné poloze to nelze. 

Důkladně promažte zámek

Abyste mohli vytáhnout zlomenou část klíče ze zámku, je nutné, důkladně celý mechanismus uvnitř v zámku naolejovat. Výhodné jsou v tomto případě oleje ve spreji, přípravek WD-40 apod. Snížení třecích bodů uvnitř cylindru za použití maziva usnadní vyjmutí klíče.

Vyjměte částečně zlomený klíč ze zámku

Pokud je část zlomeného klíče venku, stačí použít silný magnet nebo sadu pro vytažení zlomeného klíče. Pokud je klíč zcela uvnitř, doporučujeme použít opět silný magnet nebo sadu pro vytažení klíče. V tomto případě ale pozor, aby nedošlo k poničení vložky. Raději si na pomoc přizvěte zámečníka, který má kvalitní pomůcky a hlavně zkušenosti. Naši zámečníci z firmy Pražský zámečník vám pomohou vyndat klíč, aniž by došlo k poničení zámku či vložky.

Zlomený klíč odneste k zámečníkovi

Když máte obě části klíče opět k dispozici, nevyhazujte ho. Nemáte-li k dispozici náhradní klíč a zámek chcete nadále používat, odneste obě části k zámečníkovi. Ten vám na počkání udělá podle vzoru nový klíč.