Starobylé městečko Hallstatt se nachází přímo na břehu Hallstattského jezera v Horním Rakousku. Spolu s pohořím Dachstein a Solnou komorou patří k unikátnímu světovému dědictví UNESCO. Proč navštívit právě Hallstatt?

Hallstatt je neuvěřitelně malebné a okouzlující místo s neopakovatelnou atmosférou. Vysoké vápencové hory se tyčí přímo nad temnou hladinou jezera. Jednotlivé domky se tísní na malém prostoru mezi strmým svahem a vodou a vytváří jedinečný prostor úzkých uliček a pitoreskních zákoutí. 

Hallstatt se právem řadí mezi nejkrásnější místa Evropy, stejně jako například hrad Windsor.

Historie Hallstattu – chrámu soli

V dávných dobách, tisíce let před vznikem Rakouska, Hallstatt, oblast budoucího města Salzburg a celá oblast Solné Komory ukrývali nesmírné bohatství. Ne nadarmo se říká “sůl nad zlato”.

Nejstarší doklady o osídlení Solnohradska pochází již z období kolem roku 5000 př. n. l. Těžba soli přinesla do okolí Hallstattu čilý obchodní ruch a bohatství, které dalo vzniknout unikátní Hallstattské kultuře.

Přes velký obchodní význam bylo město až do konce 19. století téměř nepřístupné. Jediné spojení se světem vedlo přes jezero nebo úzkou horskou pěšinou vysoko nad střechami Hallstattu. Silnice na západním břehu Hallstattského jezera byla postavena až v roce 1890. 

Dnes je Hallstatt významným turistickým centrem Rakouska. Slávu solných dolů si návštěvníci připomínají v unikátním muzeu přímo nad městem. Interaktivní expozice barvitě vykresluje historii hornictví v oblasti Solné komory, na své si zde přijdou děti i dospělí. K Solnému dolu vede panoramatická lanovka s nádhernými výhledy na město a Hallstattské jezero.   

Horská dobrodružství a trocha adrenalinu

K oblasti Solné komory byla příroda štědrá a zvlášť v okolí Hallstattu nadělila nádherné horské masivy, hluboká údolí s vodopády a bělostné skalní štíty. K nejkrásnějším výletům v okolí Hallstattu patří hora Krippenstein se slavnou vyhlídkou Pět prstů. Neméně okouzlující je výlet k jezeru Gosau s famózními výhledy na pohoří Dachstein, které se tyčí do výše téměř 3000 m.

Milovníci adrenalinu ocení zajištěné skalní cesty via ferraty, kterými oblast rozhodně nešetří. Vrchol Krippensteinu zase nabízí skvělé podmínky pro paragliding. Vodní sporty a potápění jsou samozřejmostí a stejně tak cyklostezky a traily všech obtížností.

Na své si přijdou i rodiny s dětmi. Zvlášť v parném létě se nejmenší rádi ochladí v osvěžující vodě Hallstattského jezera. V každém městečku Solné komory jsou krásná a čistá dětská hřiště a řada dalších atrakcí, které ocení děti všech věkových kategorií. Malí dobrodruzi si mohou vyzkoušet dokonce i výstup dětskou ferratou.

Čínská kopie Hallstattu 

Krása Hallstattu uchvátila i zámožné Číňany. Rozhodli se, že věrnou kopii města postaví na břehu jezera v provincii Kuang-tung. V roce 2012 byla stavba dokončena a na slavnostní otevření Čína pozvala i rakouskou delegaci.

Rakousko o stavbě čínské kopie Hallstattu nic netušilo a mnozí nesli tuto “krádež” města nelibě. Plně funkční replika Hallstattu vyšla čínské developery na 940 milionů amerických dolarů.