Nedílnou součástí každého dětského pokojíčku je i pracovní koutek, nehledě na to, zda je dítku pět či deset let. Pracovní koutek má v dětském pokoji své čestné místo, stejně jako šatní skříň nebo postel. Na první dojem se může zdát, že jeho zřízení je snadné. Ovšem rozhodně nejde pouze o psací stůl a židli. Tímto zařizování dětského pracovního koutku nekončí.

Zvažujete-li zřídit vašemu dítěti v předškolním věku takový koutek, pak se vám může dnešní článek hodit. Společně se podíváme na to, co by v takovém koutku nemělo chybět. Jednoduché to sice není, ale ani žádná věda. Připravili jsme pro vás tři kroky, které povedou ke zřízení plně funkčního pracovního koutku pro vaše dítko.

Vhodné místo

V prvé řadě je důležité najít to správné místo pro zřízení pracovního koutku. Myslete na to, že mnohem lepší je přirozené denní světlo, než umělé osvětlení z lampičky či stopního svítidla. Snažte se tedy umístit pracovní koutek co nejblíže oknu. Díky tomu zajistíte vhodné světlo a dítě si nebude kazit oči.

Kvalitní nábytek

Středobodem každého pracovního koutku je stůl a židle. Pro dítě, které roste a s ním i nároky je nejlepší volbou „rostoucí nábytek“. Tedy nábytek, který se dokáže přizpůsobit věku dítěte a roste společně s ním. Je sice finančně nákladnější, ale vezmete-li v úvahu, že budete muset za dva roky kupovat druhý stůl, vyjde to nakonec ještě levněji.

Dalším bodem je kvalitní židle, která by měla plnit ergonomické zásady, aby dítěti neničila zdraví a nebránila ve správném vývoji. Nastavitelná opěrka na záda, opěrka na ruce, nastavitelná výška jsou samozřejmostí. Rozhodně i zde se nevyplatí šetřit a pořizovat obyčejnou židli. Dopady špatného sezení zná asi každý – problémy a bolesti zad.

Příjemné zázemí

Stůl, židle, kvalitní osvětlení (stropní světlo + lampička) to jsou základy. Ale samo o sobě to nezaručí, že se bude dítě v takovém koutku cítit příjemně. Proto se mu pracovní koutek snažte zútulnit. Jde to za pomocí obrázků na stěnu, dekorací v rozumné míře, ať nepřekáží, barevně laděných organizérů či poliček.